AN
Soru Sahibi
17 Eylül 2014 14:51

VUR 1

Merhaba Hocam. Şu an 2 yaşındaki kızıma,10 aylıkken iye nedeniyle yapılan ultrason sonucu: sağ böbrek normal boyutunda orta polde 1.9 mm çaplı hiperekojenite izlenmektedir. sol böbrek normal boyutunda grade I pelvikaliektazi mevcuttur.(üreter taşı? Obstrüksiyon?)taş ve yer kaplayıcı lezyon saptanmadı. Sol üreter 1/3 üst bölümleri dilate görünümdedir.Ara ara yaptırdığımız tit sonuçları temiz çıkıyor.Ultrasonda da sonuç aynı çıkıyor.DMSA sonucu iki böbrekte % 50 katılım var.22 aylık tuvalet eğitimi verdik.4. gün itibariyle tuvaletini altına kaçırmadan tuvalete yapmayı öğrendi.son 20 gündür altına birazını kaçırıyor gerisini tuvalete yapıyor. Her seferinde olmuyor bu günde 2-3 kez oluyor. Böbreklerde bir sorun oluşmuş olma yada enfeksiyon durumu olabilir mi? Yada psikolojik ilgi çekmek için olabilir mi? Bilgilendirirseniz çok sevinirim Hocam. Birde bu rahatsızlık operasyon olmadan kendiliğinden geçer mi? Geçerse ne kadar sürer? Bu konuda hiç bilgim yok aydınlatırsanız sevinirim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

Nurdan Hanım bu durumun bir sorun oluşturacağını zannetmiyorum. İzlemin uygun olacağını düşünüyorum. Geçmiş olsun.

18 Eylül 2014 17:41
AN
Soru Sahibi

Çok teşekkürler hocam. Birde böbreklerdeki bu rahatsızlığın geçme ihtimali var mı ne zamana kadar kendiliğinden geçebilir bilgilendirir misiniz?

19 Eylül 2014 09:35
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

Nurdan hanım tAbii ki kendiliğinden hallolabilir. İzlem iyi giderse ek tedaviye gerek olmaz. İyi günler.

19 Eylül 2014 12:51