KM
Soru Sahibi
5 Ekim 2013 21:30

Venofer alerjisi

Merhaba hocam 25 yaşındayım beş gün önce kan sayımı yaptırdım hgb 8.9 ferritin 3.5 çıktı doktorum venofer ampul önerdi bi gün arayla üç tüp aldım ancak ikinci tüpü aldıktan sonra ağzımda aft çıktı bu ilaca alerji olabilir mi tüpleri almaya devam etmeli miyim almam gereken iki tüp daha var teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Aft olasılkla ilaçla ilgili değil. Demir sükrozla ilgili bir allerjiye pek rastlanmıyor. Sizinle ilgili bazı tereddütlerim oldu. Bir kere aneminizin nedeni gerçekten demir eksikliği midir? Eğer öyle ise bunu yapacak bir kan kaybı hele damardan demir vermeyi gerektirecek şiddette kan kaybı nereden oldu? Yine demir eksikliği var ise paranteral verimenin gerekçesi nedir? Barasaklardan emilim bozukluğu (böbrek yetersizliği gibi) , atrofik gastrit gibi bir durum mu var? Gerçekten şiddetli aneminiz var ve bunun nedeni çok açık değilse (jinekolojik kanama gibi) bir hematoloji uzmanına başvurmanızı öneririm. İyi günler

10 Ekim 2013 12:18