ca
Soru Sahibi
11 Ağustos 2017 18:58

Üretra darlik

Hocam merhaba sistoskopi yaptırmadım o yüzden kesin tanı konulmadi ama uretra darlığım olabileceğinden şüpheleniyorum sanırım ilaç ile tedavisi Yok? Peki ameliyat olana kadar bitkisel ilaç vs vs ne gibi yontemler ile şikayetimi aza indirebilirim tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Ahmet Bey Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yaşınız ile ilgili paylaşımınız olmadığı için genel bir yorum yapabilirim. Üretra darlığı idrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlayan ve üretra adı verilen kanalda travma, enfeksiyon, enflamasyon gibi nedenler ile ortaya çıkan ve yara iyileşmesinin düzgün olmamasından kaynaklanan bir sorun. Anatomik bir sorun olduğundan dolayı ilaç tedavileri ile bu sorunun çözülmesi günümüz şartlatında mümkün değil, cerrahi müdahale gerekir. Genç yaşlarda genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sonrasında, sık böbrek taşı düşürme sonucu oluşan travmalar ile, dışarıdan darbe sonucu idrar kanalının yaralanması sonucu, idrar sondası takılması ile oluşan travmalar sonucunda ortaya çıkar. İleri yaşta da benzer sebepler ile tetiklense de sıklıkla mesane ya da prostata yönelik yapılan cerrahi müdahalelerden sonra ortaya çıkar. Ek olarak diyabet, tıkayıcı akciğer hastalıkları, kalp yetmezliği gibi doku kanlanmasını bozan hastalıkların seyri esnasında da görülebilir. İdrar akımında yavaşlama, idrar çapında incelme, idrarı tam boşaltamama hissi, sık idrara çıkma ihtiyacı gibi şikayetlere neden olur. Tanı koyabilmek için hastanın tıbbi hikayesinin alınması, idrar akım hız ölçümü ve gerekirse radyolojik inceleme (üretrografi) yapılması gerekir. Tedavisi her koşulda endoskopik müdahale ile darlığın kesilerek açılmasıdır. Sık tekrarlayan ya da travma sonucu doku bütünlüğünün bozulduğu bazı hastalarda açık cerrahi müdahaleler de gerekebilir. Yani özetle günmüz tıbbi ve bilimsel imkanlar çerçevesinde, bitkisel ya da bilimsel ilaçlar ile tedavisi mümkün değildir, cerrahi müdahale şarttır. İyi çalışmalar

11 Ağustos 2017 19:52