ca
Soru Sahibi
12 Ağustos 2017 16:42

Uretra darlığı hakkinda

Hocam merhaba dün bir soru sormuştum yanlışlıkla kapanmış 23 yaşındayım 2 doktora gittim akim hızı 10 max 15 çıkmıştı 550ccden 150 kalmıştı bu en son 7-8 ay önceydi xatral ve ça r dura kullandım az cok faydası olsa da pek faydasını göremedim bir doktor beye sorduğumda eğer bu ilaçlar fayda goememissen uretra darlgii olabilir demişti bende bundan şüpheleniyorum ancak biliyorumki sistoskopi yapılmadan kesin birşey söylenemez belkide farklı bir darlık internette okuduğum yorumlara göre kapalı ameliyat ile tedavi mümkün ancak kapalı ameliyat ile sürekli tekrarlayıp daha kötü hale geldiğini söyleyenlerde var bu beni korkutuyor gerekirse direk acik ameliyat olmayi dusunuyorum bu cinsel hayati çocuk vs nasil etkiler genc yasimdan dolayi?bunların dışında bu sene sınava gireceğim için herhangi bir müdahale yaptırmak istemiyorum 1 sene sonraya kadar bu hastalığın belirtilerini en aza indirebilecek dogal vs herhangi bir yontem var mi ? Tesekkur ederim hocam aciklayici ve icten cevaplariniz beni cok mutlu ediyor

1 cevap
Cevaplar (1)

Ahmet Bey Merhaba. İşeme akım hız ölçümümünüz bahsettiğiniz değerlerde ise darlık olduğunu zannetmiyorum. Üretra darlığında akım hızları daha düşük olur ve ilaç tedavisinden fayda görmezsiniz. Mesan boyun yüksekliği ya da prostat orta kısım büyümesi (median lob büyümesi) olma ihtimali var. Sizin de dediğiniz gibi sistoskopi yapılması gerekir. Ancak mesane boynuna yapılan müdahalelerde sertleşeme sorunları yaşanmasa da meni dışarı akışı olumsuz etkilenebilir ve bu da normal yollarla çocuk sahibi olmanızı güçleştirir. Tedavi kararı için sistoskopi yapılmasını öneririm. İyi çalışmalar.

12 Ağustos 2017 18:44