AE
Soru Sahibi
24 Mart 2014 16:52

üretra darlığı ameliyatı

merhaba hocam ben yaklaşık 8 ay önce üretra darlığından ilk defa ameliyat olmuştum şuan yine tekrarladı ve idrar akım hızı ort. 10 azami akış 13 bu yüzden doktorum yine ameliyat dedi benim fiziksel olarak bir şikayetim yok. ameliyat için erken olduğunu biraz daha beklememi söyleyende oldu.bu seviyede ameliyat gerekir mi Vaktim de olmadığı için 3 4 ay gibi bir süre sonra ameliyat olmayı düşünüyorum geç kalmış olurmuyum böbrekleri vs etkileyebilirmi bu aşamada. Düzenli olarak üroflow testi yaptırsam idrar akım hızı kaça düştüğünde ameliyat olmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

üretra darlığı ameliyatları ne yazık ki tekrarlayabiliyor. bazen erken bazen geç dönemde. bu genellikle hastanın doku reaksiyonu ile alakalıdır. sizde de erken dönemde tekrarlamış...tetkik çok iyi değil. ameliyat gerekliliği muhtemel. zamanı konusunda, eğer işeme sonrası idrar torbasında geride kalan idrar miktarı az veya yok ise ve siz idrarınızı yapabiliyorsanız birkaç aydan sıkıntı olmayabilir. eğer usg sonucunda böbreklerde şişme ve rezidü ( torbada kalan idrar miktarı ) yok veya minimal ise, kısa süreli ameliyat ertelenebilir. ancak son kararı hekiminizle beraber vermenizi öneririm...geçmiş olsun

24 Mart 2014 21:07