AV
Soru Sahibi
10 Aralık 2015 11:21

ÜRE YÜKSEKLİĞİ

Sayın Hocam merhabalar, 2.5 yaşında bir oğlumuz var. Daha önce benzer bir sıkıntı yaşamamıştık. Geçen perşembe günü çok durgunlaşmıştı, ağzı çok kurumuştu, bitkin bir vaziyetteydi ve biz özel bir hastaneye götürdük kan testi sonucunda ÜRE si 57 çıkmış, orada ki doktor hanım herhangi önemli bir şey yok diyerek göndermişti, biz sonuçlara bakınca bu değeri görünce ertesi gün sabahtan çocuk hastanesine götürdük, orada bunun olağan bir şey olmadığını bir daha kan testi görmek istediğini söyledi doktor bey bu sefer 52 çıkmıştı, sonucu göstermeye gittiğimiz gün (3 gün sonra) tekrar istedi tok karnına yaptırdığımız testte 42 çıktı bu sefer ÜRE.. Bir şey demeden bizi çocuk nefroloji bölümüne yönlendirdi ama bir türlü randevu alamıyoruz, ve şu an diken üstündeyiz annesi de bende ne uyku uyuyabiliyoruz ne yemek yiyebiliyoruz son derece sıkıntılıyız. çocuğun o sıkıntılı gününden sonra hiç bir şekilde genel görünümünde herhangi bir anormallik yok iştahı iyi hareketli, uykusu düzenli, normal bir şekilde idrara çıkıyor v.s.. Hocam öğrenmek istediğim Bu sonuçlarla böbrek yetmezliği teşhisimi konulur, Bu işin bir tedavisi oluyor mu ? Üre geçici olarak yükselip sonradan düşer mi ? yani bu yükseklik geçici bir durumdan olabilir mi yoksa sadece Böbrek yetmezliğini mi düşündürür? Buna ne sebep olmuş olabilir ? Möller denen bir balık yağı var dı, 4 yaşından büyük çocuklara diye yazıyordu, biz aradık 2.5 yaşında çocuğa yarım ölçek verebilirsiniz demişti ithalatçısı 2 sefer onu vermiştik, acaba bu sebep olmuş olabilir mi ? Şimdiden vereceğiniiz cevap için çok teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Sayın Volkan Alyüz, Öncelikle geçmiş olsun. Üre böbrek fonksiyonlarını gösteren bir göstergedir. Sizde bu biraz artmış. Eğer vücut susuz kalmış ise o zamanda üre biraz yükselir. Bizim için kreatinin değeri daha önemlidir. Öncelikle hemen olumsuz düşünmeyin. Herhangi bir Çocuk Hekimi de size yardımcı olur. Detaylı bir kan çalışması ve böbrek ultrosonu çekilmesi uygundur. Bu sonuçları değerlendirmek daha uygun olur. En son üreniz zaten normal. Normal beslenen bir çocuğa ek vitamin vermek gereksizdir. Büyük olasılıkla sonuçlarınız normal çıkacaktır.

10 Aralık 2015 11:57