ae
Soru Sahibi
12 Şubat 2014 15:15

Tümör

Meraba hocam sizden bir konu hakında fikir almak için rahatsız ettim Benm babam 50 yaslarında beyinden ameliyat oldu beyninde beyin sapında bir portakal büyüklüğünde tümör oluşmus 8 gün önce ameliyat ettırıldı tümörün hepsi alınms menenjio isimli tümör Tumor beyin sapına baskı yapms kağıt kadar incelmıs tümörün hepsi alınınca. Beyin sapı şişmis O gece orda ödem oluşmuş kateter takmıslar trekeostomi takılı suan kendisi nefes alıp verebılıyr bilinci kapalı hiç bir uyarıya cvp yok kortizon veriyorlarms 8 ci gun bu daha ne kadar dewam eder uyanırmı eskisi gb olurmu ödem inermi ne kadar sürede Biliyorum hocam sizi rahatsiz ettım ama çeresiz kaldım yardımınıza muhtacım

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nezih Oktar
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Büyük geçmiş olsun. Babanızın genel durumu (kilo/boy oranı, bünyesi, mizacı v.b.) , sistemik hastalıklarının (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, damar serliği, karaciğer böbrek hastalıkları v.b.) bulunup bulunmaması, sigara ya da alkol kullanıp kullanmaması düzelmesinde en etkili faktörlerdir. Tümörü iyi huylu (meningiom) ise ve yoğun bakımdan çıkabilirse eski sağlığına kavuşabilme olasılığı yüksektir. Önündeki 1-2 ay direnebilir ve ek komplikasyonlar ( yatak yaraları, hastane mikrobu, böbrek ve karaciğerin durumu v.b.) gelişmez ise şu andaki kötü tablodan süratle düzelebilir. Ancak iyileşme gecikirse yoğun bakımda geçecek her gün aleyhine işleyecektir.

12 Şubat 2014 16:46