bM
Soru Sahibi
1 Eylül 2015 13:42

Tiroid Kanseri

Sayın Hocam; Tiroid sağ lobu büyük oranda dolduran 34*37*51 mm boyutlu solid komponenti hafif hipoekoik karakterde, geniş kistik dejenerasyonu içeren hafif kanlanması olan büyük boyutlu nodül, sol lobda 8*7 ve 5*5 boyutlu hipoekoik hafif kontur düzensizliği gösteren 2 adet nodül vardır. Belirgin kanlanma izlenmektedir. Patoloji Sonucumuz; Tümör Çapı ve Lokalizasyonu: 4 cm Histolojik Tip: Papiller Karsinom Mikroskopik Varyant: Folliküler Varyant Nekroz: - Kalsifikasyon: - Lenfovasküler İnvazyon: - Perinöral İnvazyon: - Tümörde Kapsül Varlığı: + Tümörde Kapsül İnvazyonu: Fokal + Tiroid Dışı Yumuşak Doku İnvazyonu: - Multisentrisite : - Tiroid İçi Yayılım: - Tümör Dışı Tiroid Dokusu: Multinodüler Hiperplazi Cerrahi Sınırlar: Tümör Görülmedi Tanı: Trioid Sağ Lobektomi Papiller Karsinom Sayın Hocam, bu aşamadan sonra ne yapmamız gerekmektedir

4 cevap
Cevaplar (4)

Sayın Murat Mıcan, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Aslında tedavi bana göre yapılmış, ama muhtemelen radyoaktif iyot da vermek isteyecekler. TSH düzeyi bakacaklar, sıfır olmasını bekleyecekler, ama olmayabilir. Lakin bundan bir şey çıkmaz, merak etmeyin. Saygılarımla Yavuz Dizdar

3 Eylül 2015 15:26
bM
Soru Sahibi

Hocam tek lob alındı ancak patoloji papiler Ca diyor. Bu durumda diğer lob alınmadan iyot verilebilir mi

8 Eylül 2015 09:46

Sayın Murat Mıcan, Bana göre verilir de, bu durumda da radyoaktif iyoda bağlı kanserleşme lafını edeceklerdir. Genellikle bütün tiroit dokusunu çıkarmak eğilimindeler. Ben cerrahi dışı tedavilerin gereği konusunda kuşkuluyum. Saygılarımla Yavuz Dizdar

10 Eylül 2015 14:28
bM
Soru Sahibi

Sayın Yavuz Hocam, Peki bu durumda hastayı rutin test ve detaylı boyun ultrasyonuyla takip edip gerekli olursa lenflerin ve kalan tiroid dokusunun durumuna göre tekrar 2.bir ameliyat kalan dokuyu almak mı gerekir yoksa hiç beklemeden ameliyata mı almak gerekmektedir? Nasıl yapmamız gerekiyor, Saygılarımla

15 Eylül 2015 14:55

Sayın Murat Mıcan, Tek lob alınan durumlarda cerrahların yaklaşımını kesin bilmiyorum, ama muhtemelen diğerini de almayı önerirler. Bana göre üç ayda bir ultrason takip için yeterlidir. Ama ameliyat olacaksa da aciliyeti yok, bunu vurgulayayım. Saygılarımla Yavuz Dizdar

28 Eylül 2015 06:30
bM
Soru Sahibi

Sayın hocam, Tek lob çıkarılmış tiroid, sonuc papiler ca,CAPA Prof Yeşim Erbil ameliyatı gerçekleştirdi. Yeşim hoca gerek yok ameliyata diyo ama özellikle özelde ki cerrahlar diğerini almayı istiyor, akçiğere falan yayılır diyolar buda bizim aklımızı karıştırıyo. Sizin kanser konusundaki yaklaşımınızı takip ediyoruz, Sizin bize öneriniz ne olur. Tekrar riskli bir tiroid ameliyatı ve ardından atom tedavisimi yoksa boyun ultrasyonu ve testlerle diğer tiroidin ve lenf bezlerinin takibini yapmamızı öneririrsiniz.?( Hastanın şikayeti yok genel durumu normal)

22 Ekim 2015 15:33

Sayın Murat Mican, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Öncelikle yanıttaki gecikme için mazur görmenizi dilerim, mail trafiği bazen çok artıyor ya da izin nedeniyle erişimim kısıtlanıyor. Ben de Yeşim Hoca'ya katılıyorum, diğer lob ultrasonla takip edilir. "Yayılır" lafının burada bir karşılığı yok, tamamen tahmin üzerine kurulu. Papiller karsinomlar toplumda zaten çok sık ve hayatı tehdit eder bir seyir izlemiyor. Saygılarımla Yavuz Dizdar

6 Kasım 2015 06:36