of
Soru Sahibi
29 Eylül 2015 23:41

tiroi nodulu

doktor bey tiroitlerde olusan nodullerde 15 yasin altindaki cocuklarda kanserlesme orani % 50 olur diye internette okudum bu bilgi dogrumu acaba kizimda kistik nodul var zamanla kanserlesirmi yada yok olurmu doktor bey yardimci olursaniz cok sevinirim birde internette saglikls ilgili yazilan hersey dogrumudur.tesekkur ederim

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Kistik nodullerde boyle bir ihtimal disuk olmakla birlikte yine de olabilir. Deneyimli bir ekip tarafindan takibi, gerekirse ultrasonografi esliginde biyopsi yapilabilir

30 Eylül 2015 06:38
of
Soru Sahibi

tesekkur ederim doktor bey peki 5 mm lik kistik nodullere biyopsi yapilirmi.ben cok endiseliyim.

30 Eylül 2015 06:56
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Ultrasonografideki goruntusu onemli, 5 mmlik nodule de biyopsi yapilabilir. Kan tetkikleri, tiroidin genel parenkim yapisi hepsi beraber degerlendirilmeli

30 Eylül 2015 13:56