YN
Soru Sahibi
24 Kasım 2017 19:16

Tenosinovit

Hocam merhaba. Tenosinovit ( el ve ayaklarda) hangi branş doktoru tarafından bakılmalıdır? Prp yöntemi işe yarar mı? Teşekkürler

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Cengiz Bahadır
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi uzmanı görmeli. PRP işe yarayabilir ama tenosinovit sebebi önemli.

24 Kasım 2017 23:14
YN
Soru Sahibi

Hocam dönüşünüz için teşekkürler. Romatizmal değerler normal çıktı. Tiroid ve gizli şeker hastasıyım ama hepsi takipte ve değerlerim normal. Mr çekildi ama mrda sorun görülmüyor. Fizik tedavi uzmanı gördü, 15 seans fizik tedavi gördüm (tens, güçlendirme ve ultrason), biteli 10 gün oldu ama hala ağrılarım ve acı hissi devam ediyor. 3 aydır durum aynı, değişiklik yok. Ne önerirsiniz?

27 Kasım 2017 19:26
Prof. Dr. Cengiz Bahadır
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bir yerlerde bir yanlışlık var. MR normalse nasıl tenosinovit oluyor. Tenosinovit MR da görülür. Sizi ve tetkiklerinizi görmeden bir şey demem zor

27 Kasım 2017 22:46
YN
Soru Sahibi

3 ay boyunca; 2 el cerrahı, 1 romatolog, 2 fizik tedavi doktoru gördü. Mrda sorun gözükmüyor, bazen tenosinovit gözükmeyebilir dediler. Biri yumuşak doku zedelenmesi dedi. Tüm gün ağrım ya da acı hissim yok. Parmaklarım da hareket kısıtı yok. Ama gün içinde arada başparmağı avuç içine bağlayan yer, işaret parmağı tendonunun avuç içindeki uzantısı ve avucumun tam ortasında acı hissi oluyor. Ağrıdan çok acı hissi var aslında. 2 yaşında bebeğim olduğu için genelde zorlandığımda ağrı ve acı hissi oluyor. 15 seans fizik tedavi tendondaki gerilme hissini ortadan kaldırdı ama acı-ağrı geçmedi. Daha önce belim için fizik tedavi gördüm ve çok memnun kaldım, çok ağrım olmasına rağmen ağrım kalmadı. Bu sefer fizik tedavi aldığım merkezdeki ilgi de cihazlar da memnuniyet seviyesinde değildi. Avrupa yakasında bulunduğunuz bir sağlık kurumu ya da hastane var mıdır?

30 Kasım 2017 21:28
Prof. Dr. Cengiz Bahadır
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Tenosinovit MR da görülür Tendinit bazen görünmeyebilir. Belki ağrılı bölgelere kortizon iğnesi işe yarayabilir. Ama sizi görmeden sağlıklı bir şey söylemem zor. Anadolu yakasındayım maalesef.

5 Aralık 2017 07:06