an
Soru Sahibi
11 Nisan 2014 10:59

tekrarayan bronşit

iyi günler, doğduğunda özafagus atrezisi ameliyatı geçiren 5 aylık kızım var. hafif soğuk algınlığı belirtisi olduktan 2 gün sonra doktora götürdüğümde bronşit olduğunu söylüyorlar. hastalığı çok hızlı ilerliyor. iki gün önce hapşurmaya başlamıştı, bugün öksürük başladı. bronşite dönmemesi için ne yapabilirim? nasıl tedbirler alabilirim? ilginiz için teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Nurcan Hanım. Özofagus atrezisi operasyonları sonrası reflü ve tekrarlayan bronşitler görülebilir. Bu yüzden öncelikle enfeksiyon bulaşma riskini azaltmanız gerekir. Size tavsiyem öncelikle çocuğunuzun öpmeden sevilmesini sağlamaya çalışın. Mümkün olduğunca kucağa alınmadan önce el ve yüz yıkamakta fayda var. Öksürük, hapşırık, ateş gibi enfeksiyon bulgusu olan kişilerden uzak tutmanızı öneririm. Enfeksiyon bulaştıktan sonra maalesef bronşite dönmesini engelleme şansınız yok. Ancak yine de tekrarlayan bronşitlerden sorumlu olabilen reflü veya kızınızda allerjik hastalıklara bir yatkınlık varsa bunların tedavisi gerekebilir. Bunun için yakından takip edilmesini öneririm.

11 Nisan 2014 16:56