gs
Soru Sahibi
23 Mayıs 2015 12:25

Tavsiyeniz

*** *** ** Doğumlu bir bebeğimiz var. 3 kilo 280 gr şeklinde doğdu. Bebeğimizden alınan 1. topuk kanında değeri söylenene göre çok az bir şekilde yüksek çıktığı.. Alınan 2. topuk kanı ise 89. gününde yani 3 aylık olmadan alındı. Şükürler olsun 2. topuk kanında değerler çok düşük çıktığı söylendi. Öncelikli olarak alınan bu topuk kanı testleri güvenli midir? 90.gününde alınan topuk kanı Irt değerleri açısından doğru değerleri verir mi? 1-4 ay boyunca bebeğimiz 500'er gram şeklinde kilo aldı sadece anne sütü ile beslenerek..5 aylık kontrolünde ise kilo 80 gr aldığı gözlemlendi. 4-5 ay döneminde bezleri biraz daha kuru ve ve fazla kaka yapmıyordu. 15 gün boyunca ek gıda ile beslendik ve bebeğimiz 480 gr alarak 5.5 aylık döneminde 6 kilo 380 gr geldi boyuda 1,7 cm uzayarak 64 cm ölçüldü. Ek gıda ile beslenerek 2 günde 1 veya günde 1 kez olmak üzere kakasını yapmakta. İshal gibi şikayetlerimiz olmadı sadece ilk 2 ayda günde 4-5 kez kakasını yapıyordu. Kakasında yağ gibi şeyler gözlemlemedik. Kafamdaki diğer bir sorunda 10-15 gündür çok sık olmamak üzere öksürüğü ve burunda hafif hırıltısı var. Sizce ter testi yaptırmalı mıyım? Irt değerleri güvenilirmidir? Sağlık bakanlığından arayana kadar hiç bir sıkıntımız olmadı. Çocuk doktorumuza sorduğumuzda çok daha ağır geçirdikleri söylendi. Ciğerlerinde hırıltısı olmadığını söyledi. Evde kreşe giden bir çocuğumuz var. Nasıl bir yol izleyelim şimdiden teşekkürler..

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Refika Ersu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Selamlar, İkinci testin normal olması iyi, bu testler güvenilir. Ancak bu bir tarama testi ve eğer doktorunuz gerek görürse ter testi istenebilir. Kilo alımı iyi gitmez, hırıltı tekrarlarsa (kreşe giden bir kardeşi olduğu için tekrarlayabilir) ter testi yapılırsa iyi olur. Bu yaz takip edilip karar verilebilir. İyi günler

23 Mayıs 2015 15:46
gs
Soru Sahibi

Ter testi yaptırdık 19 çıktı hocam. Normal çıktı.. Doktorumuz alerjik olabilir dedi.. Ter testi tekrarlamaya gerek var mı ilerleyen dönemlerde. Olsaydı ter testinde ortaya konurdu demi hocam. İyi çalışmalar

3 Haziran 2015 21:29
Prof. Dr. Refika Ersu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Göğüs Hastalıkları

Selamlar, Ter testi normal, şikayetler tedavi ile iyiye gitmez ise tekarlanabilir ancak iyi yapılan testler güvenilir. Küçük bebeklerde büyük kardeşlerden bulaşan enfeksiyonlar ile hırıltı şikayetleri görülebilir. Yazı iyi geçiriyorsa, iyi büyüyüp gelişiyorsa, hastalıkların arasında şikayet yoksa endişelenmeyin. Güle güle büyütün

3 Haziran 2015 21:40