KM
Soru Sahibi
28 Aralık 2017 18:32

Süt alerji

Merhaba iki buçuk aylık bebeğim var çok ağlıyor daha çok akşamları. Zaman zaman gündüz de başlıyo uzun uzun ağıtları. Kolik sesler ile sakinleşiyor zaman zaman ama bazen hiçbirinin faydası olmuyor gazı da çabuk çıkıyor hem kendisi hem ben uğraşıyorum. Ona rağmen sık ağlıyor. Kakasından kan geldi hafifti alerji testi için götürdük temiz çıktı daha sonra ara ara yine kan çıktı. Kaka mukuslu hep ve köpüklü yapıyor bu süt alerjisi var mı demek yoksa başla bir sıkıntı mı? Bir haftadır süt diyeti yapıyorum diğer günlere nazaran daha sakin gibi ama tam geçmiş değil. Kakasındaki ağır koku gitti ama mukuslu hala. Ne yapmam gerekiyor.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ülkü Ayberk
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Buna proktokolit denir,testde çıkmaz. Süt allerjisidir. Tanı eliminasyon diyeti ile konur. Yani süt ve süt ürünlerinizi 1 hafta tüketmiyorsunuz. Yakınmasının geçmesi ile tanı koyuyoruz. 1 hafta uygulayın sonra çocuk allerji bölümüne başvurun. Siz sütün girdiği hiçbirşey tüketmiyeceksiniz. Süt ,yoğurt, tereyağ vb. Bu arda dana eti ve soyada tüketmeyin.

29 Aralık 2017 22:57
KM
Soru Sahibi

8 gün oldu diyet yapalı çok dikkat etmeme rağmen yine kanlı kaka ile karşılaştım. Mukus da geçmedi. Kilo alımı yavaşlayacak diye korkuyorum. Bağırsağında yara vardır kolonoskopi yapılsın dediler doktora götürmeye korkuyorum. Gastreontolojiye götürün diyorlar. Direk ona mı gidelim çocuk alerji bölümüne mi. Diyetin faydası olmadı sanki. Yani biraz daha sakin ama kanlı mukuslu kaka geçmeyince ne yapacağımı şaşırdım

29 Aralık 2017 23:24
Uzm. Dr. Ülkü Ayberk
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Kaçağınız vardır. Etiket okuyun. Soya,dana eti de yemeyin. Çocuk allerji bölümüne gidin.

29 Aralık 2017 23:42