YM
Soru Sahibi
26 Ekim 2015 09:38

sorun bitmedi

Merhaba,10 yaşındaki kızımın 1 yıl önce kaşlarının %90 ı ve kirpiklerinin yarısı döküldü. 3 doktor ve 2 psikologa gittik. Saçlarında ise hiç dökülme yok. Normalde neşeli ve mutlu bir çocuk .Troit ,demir ve diğer tahliller yapıldı onlarda temiz çıktı.Saçkıran denildi. Kortizon içeren kremler me minoxsil kullanıyoruz. Bu 1 yıldır böyle . Bu kredileri bu kadar uzun zaman kullanmak zararlımıdır. Zaman zaman biraz çıkma başlıyor ancak bir süre sonra kaşlarında hafif bir kızarıklık ve sanki pul pul bir görüntü oluşup çıkanlar yeniden dökülüyor.Saçkıran dışında bir başka rahatsızlık olabilirmi. İnternette dermatit diye bir şey duydum . Mantar gibi bir şey varda bizmi bilmiyoruz. Birde Blue cap diye bir kremden çok bahsediliyor. Bu durumda bize krem kaşa iyi gelirmi. Önerilerde bulunursanız çok memnun olurum.Sizce saçkıran dışında başka bir şey olabilirmi.Yardımınız için çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Tıpta alopesi areata diyoruz.Mantar veya dermatitle ilgisi yok.Halk arasında saç kıran.Otoimmün dediğimiz bir hastalık grubundan.Yanlışlıkla vücudu kendi kıl hücrelerine zarar veriyor diye tarif edebiliriz.Tedaviye dirençli vakalar olabiliyor.Minoxil değil ama kortizon uzun kullanımda sürüldüğü bölgede yan etkiler oluşturabiliyor.Dr değiştirmektense aynı hekimin gözlemesi daha doğru olur.Blu cap size olmaz.PRP ve mezoterapi çocuk dayanabilirse önerilebilir.Geçmiş olsun .

10 Kasım 2015 23:14