ÇH
Soru Sahibi
11 Eylül 2014 12:03

son durumum nasıl ?

Sayın hocam merhaba,ben nazofarinks kanseri bir hastayım,3 ay önce pet çekildim ve 3. evre olduğu söylenildi,kemoterapi ve radyoterapi aynı zamanda aldım,zor bir tedavi süreci geçirdim,geçen hafta mr çekindim ve hastalığımın, tedavimin normal seyrettiği söylenildi,merak ettiğim beni şu anda hangi süreç bekliyor,neler olacak? mr raporunda yazanlar şunlar boyun sağ kesiminde zon 3 lokalizasyonunda en büyüğü 11 mm boyutlarında zon 3 lokalizasyonunda en büyüğü 6 mm boyutlarında bir kaç adet lenf nodu izlenmektedir. boyun sol kesiminde zon 2 lokalizasyonunda en büyüğü 12 mm boyutlarında bir kaç adet lenf nodu mevcuttur *** *** ** tarihli mr incelemesi ile karşılaştırıldığında lenf nodalarının sayı ve boyutlarında belirgin regresyon söz konusudur. her iki maksiller sinüste,etmoid sellülerde mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir. hocam mr raporunda bu şekilde yazıyor,beni bilgilendirirseniz sevinirim,şu andan sonra izlenilecek yol nedir,nereye ,nasıl gidiyor hastalığım,ilk tedavi tam başarılı geçmemişmi,saygılarımla sayın hocam ....

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ahmet Dirier
Radyasyon Onkolojisi

Halil Bey merhaba, Nazofarinks kanseri tamamen iyileşme ihtimali en yüksek kanserlerdendir. Radyoterapi ile birlikte kemoterapi aldınız. Daha sonra kesin bir standart değil ama, bu tedavilerden sonra da kemoterapi aldınız mı? MR raporlarına bakılırsa tedaviye iyi cevab vermiş. Sinüslerdeki kalınlaşmalar dikkata alınacak birşey değil, radyasyonun yan etkisinden de olur, sinüzitten de olabilir. Bundan sonra kemoterapi verilir veya verilmez, belirli aralıklarla kontrole gitmeniz. Yapılacak başka birşey yok. Selamlar, Allah şifalar versin.

11 Eylül 2014 15:36