ÖN
Soru Sahibi
25 Haziran 2017 04:17

Sol bacak uyusmasi(fitik? 11.5 mm kist?)

merhaba, sol bacak uyusmasi ve bacak agrisi (ozellikle sol fazla) icin dr.a gittim.Mr verdiler. Bayram sebebiyle randevu henuz alamadim.Sonucta 11.5 mm kist yaziyor, bu kist nerede ve tehlikelimi endiselendim. Sonucumu yorumlar misiniz hocam.asagida paylaşıyorum.cok teşekkürler. ---Mr Vertebra, Lomber--- Hastanizin çekilen Lomber Spinal MR incelemesinde : Teknik: sagital planda se T1, fte T2, aksiyal planda tse ta Bulgular: Lomber lordozda azalma ve sakrumda horizontal konfigürasyonda izlenmektedir. Lomber lordoz dogaldir. Lomber vertebra korpus yükseklikleri ve kortikomedüller sinyal intensite dagilimlari tabiidir. Intervertebral eklem mesafeleri ve sinyal intensitesileri dogaldir. Intervertebral disklerin arka konturlarinda spinal kanal yönünde anlamli bir tasma saptanmadi. Dural kese konturlari muntazamdir. L5-S1 düzeyinde nonkompressif minimal bulging izlenmektedir. Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte, morfoloji ve sinyal intensite dagilimi tabiidir. Kauda equina köklerinin dagilimi simetrik ve dogaldir. Faset eklemler tabii olarak izlendi. Paravertebral kas ve yumusak doku olusumlari dogaldir. Her iki over lojunda büyügü solda yaklasik 11,5 mm çapli multiple T2A hiperintens sinyal degisiklikleri izlenmektedir (kist?). Klinik gereklilik halinde kontrol USG önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

Bunu kadın doğum uzmanı ile görüşün lütfen Geçmiş olsun

30 Haziran 2017 09:28