ÇD
Soru Sahibi
4 Aralık 2013 14:56

sle Hastalığı

Merhaba hocam 2 yıla yakındır hastasıyım 1x1 plaguenil kullanıyorum son 8 ayda 2 defa 24 saatlik idrar yaptırdım biriden 145 diğerinde 181 protein çıktı. Dr um 4 ay sonraki kontrolümde tam idrar istedi 24 saatliğe gerek yok dedi ve bu değerin normal olabileceğini söyledi. Ama ben korkuyorum ya yükselirse diye sizce ne yapmalıyım. Sizcede noormalmi bu değer.Yani ek bir tedaviye gerek varmı Birde diyeliki 500 oldu bu değer hemen kortizon mu başlanıyor. ayrıca 2 yıllık ewliyim sizce bu durumdayken çocuk yapmamda bir sakınca varmı. Bir kaç sene sonra ne getirir bu hastalık bilemiyorum. Şuan en azından daha iyiyken yapmalımıyım. Şuan ki durumumda çok etkilenirmiyim acaba. Şimdiden Teşekkürler SAygılar Hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karaarslan
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Gecmıs olsun. Hep söylediğim gibi senin durumuna özel tedavi ile ilgili bir yanıt veremem, ama genel bilgi olarak hastalığın kontrol altında iken hamile kalınabilir. Bu yüzden kadın doğum hekiminle romatologunun yakın iletişim içinde olması gerekir. Börek tutulumu oldugu zaman ıdrarda protein miktarının artması ve belli değerlere ulasması hastalığın kontrolunun yeterlı olmadığı anlamına gelir. Bu şartlarda mevcut tedavine ilaveler yapılabilir. En önemlisi yakın takip gecmıs olsun

7 Aralık 2013 07:56