7 Haziran 2016 15:43

Skleroderma

Hocam ben ms hastasıyım. Bir takim tahliller sonucunda ANA testim ve diger tum alt testler negatif fakat anti scl 70 pozitif +1 cikti. ANA negatifken bu degerin pozitif cikmasi bende skleroderma oldugunu yada ilerde kesin cikacagini mi gösterir. Cok korkuyorum. Fizik tedavi doktoruna gittim bana ms de bazi antikorlar yalanci pozitif cikabilir dedi. Hocam siz ne diyosunuz ilerde bu hastalik kesin cikar mi ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın İnci Hanım, Fizik Tedavi doktorunuzun yorumuna katılıyorum. Teorikte bazı nadir istisnalar dışında ANA negatif iken diğer alt testlerin pozitif olması beklenmez. Bu açıdan bir Romatoloji uzmanının klinik bulgularınızla sizi değerlendirmesini ve 3-6 ay sonra testlerin tekrar edilmesini öneririm.

8 Haziran 2016 09:53