BM
Soru Sahibi
28 Ekim 2016 12:23

Sjogren ve emzirme

Merhabalar hocam, ben sjogren hastasıyım plaquenil 2x1 kullanıyorum. Şuan 10 günlük bebeğim var gebeliğim boyunca plaquenil i kullandım emzirme döneminde kullanmamın bebeğime zararı olur mu acaba ? Simdiden tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Meryem Hanım, Gerek hamilelik gerekse de emzirme döneminde temel prensip çok şart değil ise ilaçların hiç birinin kullanılmamasını gerektirir. Plaquenil'in emzirme sırasında bildirilmiş ciddi yan etkileri yok ancak yine de doktorunuz ile görüşüp çok ilacın kullanılması çok şart değilse ara verilmesi iyi olabilir.

31 Ekim 2016 17:26