YY
Soru Sahibi
9 Nisan 2018 22:08

Sjögren sendromu

Hocam, iyi çalışmalar Soru mu kısa ve öz soruyorum çünkü yorucu ve zaman kaybedici bir süreçten gecerek Şöyle söyleyim en son gitmiş olduğum kulak burun boğaz hekimi dahiliye daha sonra oradan romatolijeye gidiceksin dedi dahiliye hekimine göründüm ancak oda hasta takip kaydı acmadigindan romatoloji randevu alamadım tabi defalarca git gelden sonra bende vakit kalmadı hocam sorum şu uzun süredir tükrük bezlerim ara ara şişmekte ve ağız kuruluğu ve zaman zaman ekrem ağrılarımda oluyor kbb harhangi bir taş vs gibi tıkayıcı bir unsur bulamadı yalnız bulgular sjogren sendromuna işaret ediyor dedi yalnız bir sonraki safada artık kendi ihmalim ve sağlık sistemindeki sorunlardan kaynaklı sorunuma herhangi bir teşhis ve tanı konmadı bendeki rahatsızlık sjogren sendromu ise bu rahatsızlığın etkin bir tedavisi var mıdır ciddi bir sorun mudur ihmal edilebilirmi takip gereklimidir hayat buyu Özür dilerim kısa olmadı ama mazur görün iyi çalışmalar dilerim teşekkür ederim Hocam küçük bir dip not sürekli rahatsızlık ortaya çıkmadı için bende herzaman ilgilemiyorum örneğin şu an sağ kulağımda kabakulak gibi durum var yalnız ben bir hekime görünecek durumda değilim şişlik iniyor müsait oluyorum acaba herzaman mümkünmu teshis koymak yoksa sadece semptomlar ortaya çıkınca mı

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Yavuz Bey, Tarif ettiğiniz bulgular gerçekten de Sjögren Sendromu gibi görünüyor. Bu hastalık, "Bağ Doku Hastalıkları" olarak sınıflandırılan hastalıklardan biridir ve bu hastalıkların çok sık olmasa da sistemik etkilerinin, yani organ sistemleri üzerine etkilerinin olması olasılığı vardır. Bu açıdan bence bir Romatoloji uzmanı takibinde olmanız yerinde olacaktır. Bir hastalıkla ilgili ideal tanı zamanı bulguların en aktif olduğu zamanda yapılan değerlendirmedir. Ancak aktif olmayan dönmelerde de yapılacak tetkikler ile tanı konabilir.

10 Nisan 2018 10:42