TR
Soru Sahibi
1 Ekim 2015 11:29

Sjögren Sendromu

Hocam merhabalar , yaşım 24 ve 6 senelik ileri derece kurugöz hastasıyım.En azından ağrılarımı dindirecek bir tedavi dahi bulabilmiş değilim.Sjögren sendromu olabileceği söylendi doktorum tarafından. Kan ve idrar tahlilimde en ufak birşey çıkmadı bu yüzden tükrük bezi testleri yaptırmadık. Schirmer testim çok düşük çıktı ve görme alanı testim normal çıktı.Bunun üzerinden şuan 6 ay geçmiş durumda. Ciddi olmamasına rağmen ağız ve burun kuruluğum var. Ayrıca yaklaşık 2 yıldır sol dizimde mevcut olan bir ağrı ve acı artmış durumda. Hastanedeki muayene ve testler sonucu M23.2-MENİSKÜSLERİN YERLEŞİM BOZUKLUĞU, ESKİ YIRTIK VEYA YARALANMAYA BAĞLI ortaya çıktı. Bu sjögren sendromuyla ilgili olabilir mi? Tekrar testler yaptırmam gerekli mi? Tükrük bezi testleri yaptırmamda fayda var mı? Teşekkür ederim hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Refik Bey, Sjögren Sendromunun en önemli tanısal aracı doğru alınmış ve bu konuda tecrübeli bir Patoloji uzmanı tarafından incelenmiş küçük tükürük bezi biyopsisidir. Bunun dışında Primer Sjögren Sendromu için yani başka hastalığa eşlik etmeden sadece Sjögren Sendromu varlığında kan testlerinde ANA, Anti-Ro ve Anti-La adı verilen testlerde sıklıkla (+) değerler bulunması beklenir. Tüm bu değerlendirmelerin doğru şekilde yapılması ve bir araya getirilip yorumlanması için bir Romatoloji uzmanına muayene olmanızı öneririm.

2 Ekim 2015 10:05