ÇG
Soru Sahibi
11 Haziran 2018 20:58

Sistemik skleroz

Yaşım 30 erkeğim Önce eklem agrısı ve hareketle eklem bölgelerimde krepitasyon oluştu. ana 1/100 pozitif geldi. ena profili Anti scl 70 1 + Ellerimde yangı hissi olusmaya basladı. Önce sekresyonlu 2 hafta simdide 1 haftadır kuru öksürük. Tüm biyokimya normal. Hrct/eko normal. Reyno yok. Kendim sağlık personeliyim.psikolojik olarak bittim.günlerdir depresyon.diffüz kütanoz sistemik sklerozmuyum ? idrarda protein 23 gelmiş.böbreğim tutuluyormu ? Ramotolojiye kontrole gidiyorum ama yoğunluktan soramadım.5 yıl içinde ölümle sonuçlanıyormuş galiba. Anti depresan alsam zarar verir mi

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Gürkan Bey, Öncelikle geçmiş olsun. Size tavsiyem genel geçer kaynaklardan, internet üzerinden çoğu eksik, yanlış, kirli bilgileri araştırmak yerine bu konuyu doktorunuza sormanız olacaktır. Söylediğiniz 5 yıllık yaşam süresinin makul bir verisi yok, her bağ doku hastalığının farklı seyri olacaktır. Gerek görülürse tomografilerlerle, solunum fonksiyon testleri ile, idrar tetkikleri ve yine gerek görülürse böbrek biyopsisi gibi yöntemlerle durumun tespiti ve takibi yapılarak tedavi düzenlenecektir. Tedavi çeşitliliği ve takip yöntemlerinin gelişmişliği sayesinde tedavi seyirleri genelde gayet başarılı olmaktadır (Tabii ki gerçekten tedavi gerektiren bir organ etkilenmesi varsa) Özetle büyük eğitim hastanelerinden birinde takibinizi sürdürmenizi ve hekiminize aklınızdaki tüm soruları sormanızı, internetteki bilgi kirliliğinden kaçınmanızı (özellikle forumlardan) öneririm.

12 Haziran 2018 09:57