üb
Soru Sahibi
20 Eylül 2017 16:11

sistemik lupus eritematosuz

Hocam merhabalar. Ankara da prof. olan bir ramotoloji doktoruna muayene oldum. Yüzümde malar rash şeklinde kızarıklık güneşe çıkınca artıyordu. Protein kaçağı çok fazla olmasada yüksekti. El ve ayaklarım her zaman soğuk. Livedo retikülaris var. Çok kez ana testi yaptırdım. Eskiden 1/100 granüler patern pozitif çıkmıştı. Bu sefer negatif çıktı. Doktorum bana plaquenil ve delix 2.5mg ve de aspirin yazdı. Acaba yüzümdeki yangı bu ilaçlar sayesinde geçer mi? Cevaplarsanız sevinirim .Şimdiden çok teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Berna Hanım, Mevcut bulgularla Bağ Doku Hastalığınız var gibi görünüyor. Bu rahatsızlık farklı doku ve organları etkileme ihtimali olan bir grup hastalığa verilen isim. Verilen tedaviden fayda görme olasılığı var, faydalı olmadığı takdirde diğer alternatifler de gündeme gelecektir.

21 Eylül 2017 09:48