KN
Soru Sahibi
8 Haziran 2016 08:02

sık idrar yapma

Hocam iyi günler kızım 5 yaşında sık idrara çıkma şikayeti ile doktora götürdüm kan idrar ve ultrason yapıldı bir sorun yok dendi ancak hiçbir düzelme yok.Ultrason sonuçları aşağıda rica etsem birde siz yorumlar mısınız? Sağ ve sol böbrekte görülenler nedir böbrek kaçağı ile ilgisi olabilir mi?DMSA yaptırmamız gerekir mi? ICD Kodu:N39.0-Üriner sistem enfeksiyonu-yeri tanımlanmamış Üriner Sistem US Her iki böbreğin yerleşimi ve boyutları normal,konturları düzgün,parankim kalınlığı ve ekonjenitesi doğaldır.Her ik böbrekte üst poller düzeyinde kalikslerde fokal belirginleşmeler enfeksiyon sekeline bağlı olabilir.Bu düzeydeki kalikslerin AP çapı 6 mm olarak ölçülmüştür.Sol böbrekte üst polde 3 mm.lik lineer ürat kristaline ait olabilecek ekojenite izlenmiştir. Mesan içeriği normaldir.Mukozası hafif trabeküler yapıda izlenmiştir.Mokoza kalınlığı 2.8 mm ölçülmüştür. İnceleme sırasında her iki overler içiersinde en büyükleri yaklaşık 9 mm olarak ölçülen folliküler kistler dikkati çekmiştir.Yaşı nedeni ile takip değerlendirme önerilir.v

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Bak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Ultrosonunuzda bazı bulgular var. Takibi gerekir. Bir Çocuk nefrolojisi uzmanına başvurun. Geçmiş olsun.

8 Haziran 2016 11:51