şC
Soru Sahibi
8 Ağustos 2015 22:38

Serebral Palsi ve işitme sorunu

Merhabalar hocam; Diyarbakırdan size bu maesajı yazıyorum. Kızım 9 aylık ve bu sorunu (serebral palsi) yeni öğrendik kimse bugüne kadar bize bişey söylemedi mr sonucunda çıktı. Beyin doğumda oksijensiz kaldı dediler. Kızım 9 aylık zayıf ve henüz kafasını dik tutamıyor. Ama el, kol haraketleri ve bacak hareketleri kendini çevirme gibi birçok şeyi normal yapıyor. Kulaklarından ilk günden beri şüpheleniyorduk kulaklarıda bera testinde 90 desibel işitme kaybı çıktı. Biz nöroloji dokturu mr bakarken iki kulağında sıvı birikmesi var dedi. Ben size beyin (mr) gönderiyorum Allah Rızası için bir bakın. Sorun Nedir? Nekadar Hasar var? Mr (beyin) sonucu indirme linki (Boyutu küçüktür lütfen bakınız) https://yadi.sk/d/r2fC37tIiLq84

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülşen Dizdarer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Serebral palside erken tanı ve tedavi önemli. Tedavide fizik tedavi, bakım, eğitim, varsa epilepsi tedavisi, kas gevşetici ilaçlar, beslenme desteği vb. şeklinde. Beyinde hasar olduğunda düzelme imkanı olmuyor ama çocuk destekle zamanla gelişir. Zeka, yürüme kapasitesi gibi durumlar ancak zamanla belli olur, önceden anlamak her zaman mümkün değil, beyinde hasar ağır olsa da çok iyi gelişen çocuklar olduğu gibi küçük bir lezyona rağmen daha ağır spastik dediğimiz tip de olabiliyor.

8 Ekim 2015 22:04