19 Ocak 2018 15:47

serbest mayii

hocam oglum 11 yasinda kontrol icin yaptırdığım ultrasonda karaciger 130mm ust sinirda ayrica Batın sağ alt kadranda GİS segmentleri arasında en kalın yerinde 8 mm olan minimal serbest maii izlenmektedir. bu ne anlama gelir.tesekkurler

3 cevap
Cevaplar (3)

Geçmiş olsun, 10-12 yaş için karaciğer sağ lob uzun boyutu üst sınır 130 mm (literatür bilgisi).Karaciğeri boyutunun üst sınırda veya üst sınırın üzerinde olması ne erişkinde ne çocukta tek başına bir hastalık değildir. Sadece tıbbi bir bulgudur. Kusura bakmazsanız, neyin kontrolü için çocuğunuza ultrason yaptırdığınızı öğrenebilir miyim. Çocuğunuzun bilinen kronik bir hastalığı var ve düzenli kontrollere mi gidiyorsunuz yoksa sadece bir de ultrasonla iç organlarını değerlendirelim diye mi düşündünüz. Ben ikinci durum olduğunu, yani çocuğunuzun kronik bir rahatsızlığıolmadığını farzederek sorunuzu cevaplayacağım. 'GİS segmentleri' demek 'barsaklar arası boşluklar' demektir. Burada bazen hastalarda hiç bir rahatsızlıkları olmasa bile ya da basit bir karın ağrısı durumunda bile az miktarda sıvıya rastlıyoruz. Çocuğunuzda ölçülen 8 mm sıvı çok az bir miktardır. Hiç bir hastalığı göstermez. Geçmiş olsun.

19 Ocak 2018 16:29
Soru Sahibi

Hocam normal kontrol amacli goturdum.bildiğimiz bir rahatsizligi yok.dogustan itibaren olan kabizligi ve urtikeri disinda bi sikayeti yok.tesekkurler hocam yanitiniz icin.

20 Ocak 2018 01:09

Soru işaretleriniz kalktıysa mutlu olurum İyi günler dilerim

20 Ocak 2018 09:25
Soru Sahibi

Hocam tesekkurederim.keske her doktor sizin gibi ayrintili cevap verebilse.

21 Ocak 2018 02:49

??

21 Ocak 2018 18:40