lb
Soru Sahibi
25 Kasım 2019 14:54

sarı suda probiyotik yok mu

merhaba.sütü sirkeyle keserek elde edilen sarı suda probiyotik olmadığını söyleyen doktorlar var.bu doğru mu? ben,tuzla salamura yapılmış yeşil zeytini bu sarı suyla 1 hafta fermente ediyorum.sonra yiyiyorum ve dişlerimde hassaslaşma,sızlama oluyor.ben,limon,turşu gibi gıdalar tüketince dişlerimde hassaslaşma,sızlama olur.ama sadece tuzla salamura yapılmış zeytinde dişlerimde herhangi bir sorun olmaz.sanırım,bu sarı suyla fermente oluyor zeytinler.Bu konuyu biraz açıklarsanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Asidik materyalle sütün çökertilmesi süt kesiğine (protein denatürasyonu) neden olur. bu peynir gibi fermantasyon ürünü değildir. Ama katılan sirke doğal sirke ise kendisi bir probiyotiktir. Bu nedenle, süt kesiminin suyunda probiyotik vardır ama kalitesi düşüktür.... Geçmiş olsun.

30 Kasım 2019 11:40
lb
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim.Birşey daha soracağım hocam.sirkeyle veya limonla yapılan turşularda sirke veya limon turşunun içindeki probiyotiklerin bir kısmına zarar verebiliyorlarmış.bundan dolayı peyniraltı suyu ile yapılması öneriliyor.benim doğal sirkeyle kestiğim sütten(kaynatarak) elde ettiğim sarı suyla yaptığım turşuda da böyle bir durum olur mu?

30 Kasım 2019 11:52
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Kaynatmak bakterilerin ölmesine neden olur.

30 Kasım 2019 11:57
lb
Soru Sahibi

O zaman ,sütü kaynatmadan mı sirkeyle kesmek gerekiyor?ben ilk kaynatıyordum sonra sirkeyi döküp karıştırıyordum ve sarı suyu elde ediyordum.

1 Aralık 2019 00:53
Prof. Dr. Mustafa Iraz
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Bakteriler belli ısıda belli süre kaldıklarında ölürler. Pastörizasyonu düşünün. Kaynama sıcaklılığında ise hemen hepsi ölürler. kaynatarak sterilizasyon veya ısıtarak sterilizasyon bu prensiple yapılır.... Kolay gelsin.

2 Aralık 2019 16:37