am
Soru Sahibi
9 Mart 2014 16:03

Saldırgan

Kızımoğlum arasında 2 yaş1,5 ay var.oğlum doğana kadar kızım herseyi biliyordu tuvaletini 1den10a kadar saymayı üçgen kare gibii düzgün kalem tutar fotoğraf çekerdi oğlum doğduktan sonra masum denecek kadar kıskançlığı oldu beşiğinde yatması biberonunu kullanması gibi hattakucağımıza bile almadık kıskanmasın diye.bir şeyleri yanlış yaptık herhalde kızım 2,5 yasında kekeme oldu.söyle oldu komşunun kızı yüzüne oyuncakla vurunca dudağı kanadı anneside asırı tepki verdi sonra çocuğunu dövdü. Biz eve geldik yemek yedirmeye çalıştım peşinde gezerek ama yemedi.hersey normaldi sabahta birşey yoktu.öğle uykusundan uyanınca kızım kekemeydi.büyüklerimiz o akşam yemek yedirmek için bağırdın ondan oldu dediler ama korkutacak kadar bağırmadım.babası da küçükken kekemeymiş hatta hala var.kızımın 3-4ayda düzeldi.şimdi 4,5 yasında 1,5 aydır yine kekeme konuşuyor.krese gidiyordu hastalandı 10 gün hastanede kaldık bir daha kreşe gitmedi evde kardeşi ben ve kızım zaman geçiriyorduk tekrar hastalanmasınlar diye odalarına tv koyduk yemeklerini bile odalarında yedirdim dışarı çıkmasınlar diye yani bağırma olmadı.yine kekeme oldu.bu arada çok saldırgan aşırı bağırıyor istediği şeyleri bile bana bağırarak söylüyor yapmayınca vuruyor.kızmak istemiyorum ama zorluyor beni kardeşinin üstünede çok gidiyor.onu ağlatıyor.aklımdan hikaye anlatıyorum o öyle değil böyle diye bağırıyor mesela.yemeği sen yedir diyor.herseye bağırıyor ve aşırı vuruyor.konuşmasıyla arkadaşları dalga geçer diye kreşe gönderemiyorum sizce göndersem daha mı iyi olur.kardeşi de 2 yasını 4 ay geçti oda hiç konuşmuyor hep el hareketiyle anlatıyoristediklerini.bu ikinci defa olan kekemelik geçici midir acaba?1ay kadar kreşe gidince öğretmenide dikkateksikliği var demişti.otur kızım diyormuş yüzüme bakıyor birdaha söylüyorum oturmayınca kendim oturtuyorum diyor.kızımyabancılarla hiç konuşmaz acaba öğretmene mi ısınmadı acaba en çok kekemeliği geçer mi bide şu bağırıp vurmalarını nasıl düzeltirim onları öğrenmek istiyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Kizinizi bir Dil ve Konusma Terapisti'ne goturmenizi tavsiye ederim. Bir degerlendirme yapip size ne yapilmasi gerektigi konusunda bilgi verecektir. Bu arada, kiziniza konusmasi ile ilgili yorum yapmayin. Yavas konus, nefes al vs gibi yorumlar yapmayin. Sadece o konusurken sabirla bekleyin, kelimeleri onun yerine soylemeyin. O konusurken sozunu kesmeyin. Kekemelik sizin ona bagirmaniz veya korkmus olmasindan dolayi olmaz. Onlar tetiklemistir sadece, oyle olmasa baska zaman ortaya cikacakti. Kekemelikte kalitimsallik onemlidir. Baba'da oldugunu soylemissiniz, bundan dolayi bir yatkinligi olabilir. Benim tavsiyelerime uyup bir de bir Dil ve Konusma Bozukluklari Uzmani'na goturun. Bunu aksatmayin cunku erken yasta mudahale edildiginde bu durumun gecmesine yonelik basarili adimlar atiliyor. Ne kadar erken mudahale o kadar iyi. Saldirganligi konusunda da bir Cocuk gelisim psikologu'na ulasmanizi tavsiye ederim. Saygilarimla,

10 Mart 2014 11:57