ps
Soru Sahibi
30 Kasım 2016 23:05

SAĞ İNGUİNAL BÖLGE TRU-CUT BİYOPSİ SONUCU

mrh doktor bey.eşimin tru-cut biopsi sonucu,morfolojik ve antijenik inceleme B Hücre fenotipli neoplastik infiltrasyona işaret etmektedir bcl-6 pozitifliği.germinal merkez hücre fenotipini düşündürmüştü.bu çerçeve içinde germinal merkez hücre fenotipli diffüz büyük B Hücreli lenfoma ve grad3 düzeyinde bir folliküler lenfoma ihtimali ön görülebilir.kısıtlı miktardaki tru-cut biyopsi materyalinde folliküler lenfoma tanısı ve yorumu mümkün değildir.klinikçe folliküler lenfoma grad 3B ile diffüz büyük B Hücreli lenfoma arasındaki mutlak ayrımın gerekmesi durumunda eksizyonel biyopsinin değerlendirilmesi önerilir.aksi taktirde vakanın diffüz büyük B Hücreli lenfoma germinal merkez hücre fenotipli varyant olarak kabul edilip tedavisi önerilir .SON olarak tanı:LENF GANGLİYONU (sağ ingual,tru-cut biyopsi.parafin blok konsültasyonu)diffüz büyük B HÜCRELİ LENFOMA. ŞİKAYET SAĞ KASIK ÜSTÜNDE ŞİŞLİK .Doktor bey sonuç bu olarak bize verildi kötü bir durummudur cevabınızı rica eder çok tşk ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ahmet Kaur
Tıbbi Patoloji

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bu raporda yazılan teşhis, sorduğunuz için cevabını yazıyorum maalesef kötü bir durumdur. Lenf kanseri. Ancak evresine bağlı olarak tedavi edilebilmekte ve genellikle tedaviye iyi cevap verebilmektedir. Onkoloji bölümüne başvurup tedavilerine derhal başlamak gerekir. Tekrar geçmiş olsun, Allah kolaylık versin.

1 Aralık 2016 12:14