bc
Soru Sahibi
26 Şubat 2016 20:27

Sağ akciğer üst lob lateral kesimde 5 mm'den küçük subplevral nodül izlenmektedir

Teknik: İVKM verilmeden 5 mm kesit kalınlığında aksial planda yapılan toraks BT tetkikinde; Bulgular: Mediastinal ve hiler kitle lezyonu ya da patolojik boyutlarda lenf bezi saptanmamıştır. Kalp ve mediastinal büyük damar yapıları normaldir. Trakea ve ana bronşial sistem açık ve normal genişliktedir. Her iki akciğer apeksinde minimal fibrotik dansiteler izlenmektedir. Sağ akciğer üst lob lateral kesimde 5 mm'den küçük subplevral nodül izlenmektedir. Plevral yüzeyler düzenlidir. Plevral-perikardial kalınlaşma ya da effüzyon saptanmamıştır. Göğüs duvarı kemik yapıları ve yumuşak dokuları normal olarak değerlendirilmiştir. İnceleme alanına giren üst abdomen kesitlerinde patolojik özellik kaydedilmemiştir. hocam sonuclarım bu sekılde acil serviste verildi ama bana nodülle ilgili herhangi bir bilgi verilmedi ben yüksek ateş ve titreme şikayetiyle gitmiştim ama bu nodülü internette araştırdım korktum herhangi, birsey yapmama gerek varmı yoksa normal bi durum mu bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim iyi çalısmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmiş olsun. Tomografilerde bazan bu tarz subplevral noduller görülebilmektedir. Başka bit sağlık sorununuz yoksa herhangi bir önemi olduğunu düşünmüyorum

26 Şubat 2016 22:53