lh
Soru Sahibi
20 Şubat 2014 22:00

safra kesesi polipleri

hocam iyi akşamlar safra kesemde en büyüğü 3 mm olana 5 tane polip görüldü bana bazı genel cerrahlar hemn ameliyat derken bazıları takip önerdiler ben takipteyim şu an ama hocam bu poliplerin kollestrol polipbimi yoksa gerçek polipmi olduğunu ultrasonografi ile anlayamazmıyız veya farklı bir metodu varmı sizede mutlaka takip için gelen safa kesesi polibi olan hastalar vardır genelde durum ne oluyor büyüme eğilimdemi oluyorlar yoksa aynımı kalıyorlar tabiki insadan insana değişir birde hocam bazı radyoloji uzmanları 3 veya 4 tane derken bazıları 5 veya 6 tane diyorlar bu normalmi cihazda bunun kötü huylu olup olamdığı anlaşılamzmı. siz ne öenrirsiniz ilginize teşekkür edrim

2 cevap
Cevaplar (2)

Hakan bey merhabalar. Safra kesesi polipleri kötü huylu olmayan basit parmaksı uzanımlardan ibarettir ve zararlı değillerdir. Kişiye çok ızdırap ve ağrı vermedikçe de ameliyat gerektirmezler. Büyüme ihtimalleri var ve bunun için sadece ultrasonla takip yeterli. Dediğiniz gibi bu insandan insana değişir. Çok kısa zaman diliminde çok hızlı büyüme gösteren kitleler zaten polip değildir ve alınmalıdır. Burada takip önemli. Sayıları farklı cihaz ve ellerde farklı belirtilebilir. Bu bakılan cihazın kalitesine, işlem esnasında hastanın açlık tokluk ve karın içerisindeki gaz durumuna ve bakan radyoloğun tecrübesine göre değişebilir. Safra kesesinin aldığı pozisyona göre gözden kaçmaları çok doğaldır ve büyütülmemesi gerekir. Sonuç itibariyle 3-4 poliple 5-6 polip arasında klinikolarak bir önem farkı yoktur. 3 mm'Lik bu poliplerinizin ben ameliyat gerektirecek polipler lduğunu düşünmüyorum. Sadece muayene olduğunuz hekiminizin önereceği sıklıkta ultrasonla takip edilmeniz yeterli. Geçmiş olsun. Sevgilerimle.

21 Şubat 2014 09:08
lh
Soru Sahibi

teşkkür edrim hocam

21 Şubat 2014 13:45

Rica ederim.

21 Şubat 2014 15:31