14 Ocak 2014 12:37

saç dökülmesi hakkında bilgi

merhaba doktor bey ... ben 23 yaşında olan bir gencim ve saç dökülmesinden dolayı çok şikayetciyim kendim eyüpte ikamet ediyorum ve size acaba; saçımın dökülmesi ne tip olduğunu ? neden döküldüğünü (deri sorunları beslenme hormon vitamin eksikligi fazlalıgı vs) durdurulmasını mümkün olup olmadığını ? bana duruma göre merhem yada ilaç vs önerebilcek üretebilcek, gerekli kan hormon testlerinin yapılabilcek yada gidebilcek .. işini para koparmak felan için değilde gerçekten işini düzgün yapan yada bu konuda tecrübelli olan bir doktor yada yer tavsiye edebilirmisiniz bana yada siz yardımcı olabilirmisiniz ? ... çünkü saçlarım bu son 6 ayda cok dökülüyor ve resmen incelle incelle kayboluyor .. ve saçı çektiğümde tellerdeki kökler çok ince oluyor .. önden arkaya doğru hızlı bir şekilde seyrelme ve açılma var ortası da baya açık ... ve tuhafıma giden sol taraf sağ tarafdan daha açık .. hatta şöyle bişey var .. orta kısımdaki saç derime ve saçlara dokunduğumda resmen acı hissediyorum o bölge çok hassas nedense :(( teşekkürler .

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba Özkan Bey öncelikle geçmiş olsun Saç dökülmelerinde dökülmenin nedenleri saptanabilmesi için (androgenetic alopecia yeni erkeksi tipte saç dökülmesi , anagen effilium , sistemik hastalıklara bağlı saç dökülmeleri, mevsimsel dökülmeler vs.. ) mutlaka dermoskopi, labratvuar, trichogram çalışmaları yapılmalıdır Günde *** *** ** adet saç telinin dökülmesini normal sınırlar içerisinde kabul ederken, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, dökülme ciddiye alınmalı en kısa zamanda doktora başvurulması gerekmektedir. Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti de saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor Kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormon al düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarından sonra görülebilirse de genelde bir nedene bağlanamaz. Ailesel yatkınlık, stres, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması dökülmeyi etkileyerek arttırabilmektedir.özet olarak saç dökülmesinin şiddeti başlangıç yaşı ve klinik seyrini hormon seviyesi değil saç köklerindeki reseptörler belirlemektedir Tahliller normal ve yalnızca tepe bölgesinde dökülme var ise bu saç dökülmelerine erkeksi tipte saç dökülmesi (androgenetik saç dökülmesi ) denilmektedir. Dökülme nedeni testesteron ve bunun aktif ara ürünü olan dihidro testesterondur (dht) bu iki hormon genetik saç dökülmesine yatkın olan hastalarda saçın ön ve tepe kısmını giderek buradaki saç köklerinde bulunan reseptör adını verdiğimiz özel yerlere bağlanmaktadır. bunun sonucunda saçlar minyatürizasyon denilen bir süreç yaşayarak ince tüylere dönüşüp kalıcı olarak dökülmektedir özet olarak saç dökülmesinin şiddeti başlangıç yaşı ve klinik seyrini hormon seviyesi değil saç köklerindeki reseptörler belirlemektedir. Günümüze kadar yapılan tüm klinik çalışmalarda maalesef bazı ürünler büyük iddialarla sunulmuş olsa da saç dökülmesinde radikal çözümü yoktur. Saç dökülmesi ve erkeklerin% 70 ve yaşamları boyunca bir noktada kadınların% 40 kadar etkileyecektir. Genetik ve çevresel her iki faktör rol oynar ve birçok nedenlere bilinmemektedir Saç dökülmesinde erken aşamalarında yavaşlayabilir ya da, ilaç ile önlenebilir FDA ilaçlar olmak onaylanmış minoksidil , finasterid ve tretinoin ile birlikte minoksidil , dutasterid , ketokonazol şampuan ve spironolakton kullanılabilir. Daha ileri durumlarda dirençli veya medikal tedaviye cevap vermeyen ve medikal tedavinin geciktiği durumlarda saç ekimi düşünülür Tüm medikal tedavilerde amaç süreci yavaşlatmak ve olan saçları korumaya dönüktür saç çıkarması söz konusu değildir. Evde kendi başınıza uygulayacağınız kürler saç dökülmesinin nedeni bulunmadan uygulandığından doğru bir tedavi şekli olmaz. Yaşınız dolayısıyla tedavi için geç kalmış sayılmazsınız şikayetiniz için önerimiz uzun süre takibine devam edebileceğiniz akademik adı altında sınıflandırılan üniversite hastanesi ya da araştırma hastanesinde bir dermatolog tarafından klinik muayene sonrası tedavi başlamanız yönündedir. Sağlıklı günler dileriz..

14 Ocak 2014 13:28
Soru Sahibi

teşekkürler öncelllikle uzun ve faydalı mesajınız için ... ben inanın bu hastane işinden hiç anlanmam ... acaba avrupa yakasında bana tavsiye edebilceğiniz ... buraya gidin diye tavsiye edebilceğiniz bir yer varmı ? tekrar çok teşekkür ederim ... iyi günler

16 Ocak 2014 09:05

Gümüşsuyu Askeri Hastanesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi (Çapa) Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aksaray Bunların dışında akademik diye sınıflandırdığımız araştırma hastanesi ya da üniversite hastanelerinde de tedavi olabilirsiniz geçmiş olsun

16 Ocak 2014 10:52