Çİ
Soru Sahibi
24 Şubat 2015 06:55

Rota aşısı

Merhaba hocam. 2.5 Aylık kızım var. Rota aşısı yapayım mı tereddütte kaldım kimi uzman olumlu kimisi olumsuz görüş bildiriyor. Düşünceniz olumlu ise hangisini önerirsiniz? Bu virüs için popüler 2 aşı var. Rotarix ve rotateq. Rotarix te domuz dna sı olduğu için FDA nın amerikada satışının askıya alınmasını önerdiğini okudum.Yerine rotateq önerilmiş ancak Rotateq in de avrupada EMA tarafından önerilmediği yazılıyor. rotarix 2 doz, rotateq 3 doz şeklinde uygulanıyor. Bu da rotarix in daha etkili olabileceğini düşündürüyor bana. Siz hangisini öneriyorsunuz hastalarınıza?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba. Rotavirüs enfeksiyonları özellikle iki yaş altındaki çocuklarda yüksek ateş, kusma ve ishalle seyreden, bazı durumlarda hastaneye yatış ve serum gerektirebilen 5-7 gün kadar süren bir ishale neden olur. Etkeni virüs olduğu için tedavisi yoktur, kendiliğinden geçer, ancak enfeksiyon süresinde çeşitli destek tedavileri ve daha önce de bahsettiğim gibi hastaneye yatış gerektirebilir. Ağır seyreden vakalarda zamanında müdahale edilmezse sıvı ve elektrolit kaybı hayatı tehdit edebilir. Rotavirüs enfeksiyonları nisbeten sıkça görülür. Sağlık Bakanlığı'nın da önerileri arasında bulunan bir aşıdır, ancak henüz ödeme kapsamına alınmamıştır. İki aşı arasında önemli bir etkinlik ve yan etki farkı yoktur. Geçmiş olsun Dr. Ayşe Zengin Turan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Antalya

25 Şubat 2015 14:11