OO
Soru Sahibi
11 Ağustos 2017 23:55

Romatizma aktif mi?

Hocam 39 yaşında bayanım 6-7 ay önceki tahlillerim şu şekilde... ASO: 104.*** *** **) ANA: pozitif RF: 49.2 (0-25) CRP: 0.*** *** **) Sedimentasyon: 14 (0-25) Anti ds DNA-(IFT): Negatif Anti ccp: Pozitif *** *** ** ENA Profili 12 parametre sadece Centromer-B pozitif diğerleri negatif Bu sonuçlarla gittiğim bir doktor günde 2 palquenil verdi bir diğer doktorda romatizma şu an uyuyor ilerde uyanabilirde tamamen ortadan kalkabilirde dedi...ve ben ilaç kullanmadım. Bu süreçte yürüyüş yapmaya çalıştım.ağrılarım arada oluyordu ancak hayatımı etkilemesine izin vermedim. son 1 aydır sabah uyandığımda el parmaklarım ağrıyla açılıyor ve 2 parmağımda hafif şişlik var. gün içinde de ağrı oluyor ancak sabahki gibi değil...Ayrıca yakşalık 10 senedir devam eden ve hiçbirşekilde nedeni bulunamayan saç dökülmem var neden bu sonuçlarmı ?tahlillerimi tekrar yaptırıcam. ilk tahlilde RF:79 çıkmıştı sonrasında 49 a düşmesi moralimi düzeltmişti ama sanırım geçmiyecek. benim panik atak ve anksiyete sorunımda var. netten okudukça çok etkileniyorum psikolojimi etkiledi.ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim ve bu değerlere göre benimki hangi türe giriyor? bağ dokumu ? çok uzun yazdım kusura bakmayın lütfen, iyi çalışmalar dilerim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın , Hastalığınızın aktif olup olmadığı sizin şikayetleriniz, muayene bulgularınız ve tetkik sonuçlarınızın birlikte değerlendirilmesi ile yapılır. Tarif ettiğiniz bulgularla hastalık aktif olabilir gibi görünüyor. Bu çeşit hastalıklarda genelde 3-4 ayda bir kontrollerinizin yapılması uygun olur, sizinki biraz gecikmiş gibi. Kısa sürede Romatoloji uzmanınızın muayenesine başvurmanızı öneririm.

12 Ağustos 2017 11:19