YA
Soru Sahibi
25 Kasım 2019 10:13

Riskli gebelik

Hocam, Ben 32 yaşındayım ve 3 yıllık evliyim.2017’de spontan olarak gebe kaldım. Dış gebelik tanısı konuldu. 2 doz ilaç tedavisi aldım. BetaHCG düşmeince ameliyat olmayı kabul ettim. Ameliyat esnasında sağ tüpün tamamen kapalı olduğu söylendi. Sağ tüpüm açık olsaymış sol tüpümün alınacak seviyede olduğunu ama şans vermek için salpiongostomi ameliyatı yapıldığı söylendi. Aynı ameliyatta ultrasonda görülen ama BT’de çok küçük olduğu için görülmeyen septum için histeroskopi yapıldı. Ameliyattan 6 ay sonra tüp bebek denedim, başarısızlıkla sonuçlandı. HSG çekildim ve genetik testler yapıldı. HSG de sağ tüp tıkalı sol tüp açık görüldü. Genetik testlerde bir problem saptanmadı. Ameliyattan bir yıl sonra spontan gebe kaldım. Geçmişimi bildiği için ameliyatımı yapan doktor tarafından takip edildim. Gebelik boyunca hiçbir sorun sıkıntı yaşamadım tüm testler normal çıktı. 39 haftalık gebe iken ve normal doğum beklerken, karın ağrısı ile acile gittim. Bebeğin kalp atımlarının olmadığı görüldü, sezaryen ile doğuma alındım. Sezaryen esnasında rahmin fundusunun 10-15 cm kadar yırtıldığı ve bebeğin karnıma plasentasıyla birlikte doğduğu fark edildi. Ameliyattan 1 ay sonra kontrole gittim ve bir sorun olmadığı söylendi. Ameliyattan 35 gün sonra adet kanaması oldu. Yaklaşık 10 gün boyunca sürdü ve kanama miktarı her zamankinden biraz daha fazlaydı. Ameliyatımı yapan doktora bunun geçirdiğim septum ameliyatından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorduğumda septum için birşey yapmadıklarını sadece bakıp çıktıklarını söyledi. Hocam size danışmak istediğim bazı sorular var. 1.Rahmin komplikasyonsuz iyileşip iyileşmediğini anlamak için ne tür testler yaptırmalıyım ve bunları ne zaman yaptırmalıyım. 2.Rahimde yapışıklık oluşup oluşmadığını anlamak için HSG yaptırmalı mıyım. Bunu ne zaman yaptırmalıyım. HSG Rahme zarar verir mi? 3.Rahim doğumdan 2 yıl önce geçirdiğim ameliyat esnasında zarar gömüş olsa bile bu süre içinde iyileşmez midi?4.Tekrar gebe kalmak için ne kadar süre beklemeliyim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Nermin Köşüş
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

merhaba ayşe hanım. öncelikle başınız sağolsun. çok üzüldüm. sorularınıza gelince elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışayım. Ancak şunu bilmelisiniz ki en doğru cevapları ameliyatınızı ve takibinizi yapan doktorlardan alabilirsiniz. benimki sizin anlattıklarınıza göre sadece fikir yürütmek olacak. 1.rahmin komplikasyonsuz iyileşip iyileşmediğini %100 gösterecek bir test yok. çünkü rahmin kendini test etmesi için gebelik olması ve o gebeliği belli bir haftaya kadar taşıması lazım. ancak iyileşme durumu kabaca ultrasonla veya emin olunamazsa mrı çektirilerek, skar dokusu varlığı kontrol edilebilir. ama sonuç tamamen normal bile olsa, ki ilkinde de öyleymiş, rahim gebelikte belli bir sınırın üstüne çıktığında tekrar rüptür olabilir. bu aşamaya gelmeden daha erken haftalarda sezaryen olmanız uygun olur. 2.rahimde yapışıklık şüphesi varsa bunun için en iyi yöntem histeroskopi işlemidir. böylece hem tanı konur, hem de aynı seansta tedavi edilebilir. 3. bu sorunun cevabı aslında 1. soruda saklı. normalde 3-6 ay içinde iyileşmenin çoğu tamamlanmış olur. 18 ay sonrasında artık sorun olmaması gerekir, gebeliğe izin verilir. inşallah bu cevaplar yardımcı olmuştur. tekrar çok geçmiş olsun.

29 Kasım 2019 12:11