ka
Soru Sahibi
15 Mayıs 2015 12:53

renal pelvis ap

Hocam 4 ay 10 günlük Oğlumun sağ böbrek renal pelvis çapı 7 günlük iken 7,5 MM; 1 aylık iken 8,5 MM; 4 aylık iken 14 MM olarak ölçüldü. Sondalı Böbrek Filmi çekildi ve tamamen normal olarak raporlandı bu test. MAG 3 sonucu şöyle DINAMIK RENAL SiNTiGRAFi (Tc-99m MAG3) Teknik: 0.8 mCi Tc-99m MAG3 i.v. enjekte edildikten sonra, posterior pozisyonda bir dakika boyunca 1'er sn'lik ve 40 dak.boyunca 1 dk.lik görüntüler elde edildi. 20. dakikada 1mg/kg furosemid IV enjekte edilerek bilgisayar işlemlemesi yapıldı. Değerlendirme: Sol böbrek normal boyut, ve lokalizasyonda olup kanlanma ve konsantrasyon fonksiyonu normaldir (pike ulaşma zamanı 4 dk.). Sol böbregin eskresyonu normal süre ve düzeyde gerçekleşmiştir. (Kortikal T1/2: 6 dakika) Sag böbrek normal boyut, ve lokalizasyonda olup kanlanma ve konsantrasyon fonksiyonu normaldir (pike ulaşma zamanr 4 dk). Sag böbregin eskresyonu normal süre ve düzeyde gergekleşmiştir. (kortikal T1/2: 5 dakika). Ancak ekskresyon fazinda sag böbrek pelvisi dilate olup ekstrarenal izlenimi vermiştir ve pelvik sistemde staz mevcuttur. Bu staz IV uygulanan diüretige tam yanit vermiştir (Diüretik sonrası T1/2: 8.5 dk). Yapilan kantitatif bilgisayar analizinde renal fonksiyonun % 46'sinin sag, %54'ünün sol böbrek tarafindan YORUM : - Bilateral perfüzyon, konsantrasyon ve ekskresyon fonksiyonlan normal böbrekler. - IV diüretige tam yanit veren (non-obstrükte) sag pelvik staz ile uyumlu bulgular. Bu noktadan sonra ne beklemeliyiz hocam ? benzer vakalarda iyileşme oranı nedir hocam ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

Alper bey merhaba Endişe etmeyi gerektirecek bir durum yok. Bir çocuk cerrahisi uzmanı tarafından belli aralıklarla USG ile izlem yapılması gerekmektedir. Geçmiş olsun.

15 Mayıs 2015 17:06