ka
Soru Sahibi
27 Nisan 2015 18:18

renal pelvis ap

Hocam 1 aylık bir erkek çocugum var. 28 haftalık hamile iken Yapılan Ultrasonda: AP çapları 6,5 MM ve 5 MM olup her iki üreter minimal dilatedir. Eşlik eden anomali saptanmamıştır. 7 Günlük iken yapılan ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 7,5 MM olarak ölçülmüştür. Ancak Toplayıcı sistem boşlukları ile bir arada düşünüldüğünde grade 0-1 düzeyinde hidronefrotik görünümdedir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. 1 Aylık İken yapılan Ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 8,5 MM olarak ölçülmüştür. Toplayıcı sistem boşlukları ile bir arada düşünüldüğünde grade 0-1 düzeyinde hidronefrotik görünümdedir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. 4 Aylık İken yapılan Ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 14 MM olarak ölçülmüştür. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Hocam sondali böbrek filmi yaptıracağız çok endişeliyiz. Bundan sonraki iyi akış ve kötü akış ne olabilir hocam ? Ne yapmamız gerekir Saygılarımla Çok teşekkür ederiz.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Kalkan Çocuğunuzu bir çocuk nefroloğunun takip etmesini ve kontrollerinizi ve takibinizi ihmal etmemenizi öneririm. Onlar gerektiğinde çocuk cerrahisi ile temas kurar. Saygılarımla

30 Nisan 2015 14:23