ka
Soru Sahibi
27 Nisan 2015 18:16

renal pelvis ap

Hocam 1 aylık bir erkek çocugum var. 28 haftalık hamile iken Yapılan Ultrasonda: AP çapları 6,5 MM ve 5 MM olup her iki üreter minimal dilatedir. Eşlik eden anomali saptanmamıştır. 7 Günlük iken yapılan ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 7,5 MM olarak ölçülmüştür. Ancak Toplayıcı sistem boşlukları ile bir arada düşünüldüğünde grade 0-1 düzeyinde hidronefrotik görünümdedir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. 1 Aylık İken yapılan Ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 8,5 MM olarak ölçülmüştür. Toplayıcı sistem boşlukları ile bir arada düşünüldüğünde grade 0-1 düzeyinde hidronefrotik görünümdedir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. 4 Aylık İken yapılan Ultrasonda: Sol Böbrek tamamen normal. Sağ Böbrek parankim ekosu grade 1 düzeyde artmıştır. Toplayacı Sistemleri geniş olup, Pelvis ön arka çapı en geniş noktada 14 MM olarak ölçülmüştür. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Üreter UP bileşkeden sonra geniş olarak izlenmemiştir. Hocam sondali böbrek filmi yaptıracağız çok endişeliyiz. Bundan sonraki iyi akış ve kötü akış ne olabilir hocam ? Ne yapmamız gerekir Saygılarımla Çok teşekkür ederiz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nizamettin Kılıç
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi) , Çocuk Ürolojisi

İyi akşamlar Sondalı filmde VUR çıkar ise o yönde bir izlem ve tedavi gerekli olur. Eğer VUR yok ise çocuğunuzda Üreteropelvik bileşkede darlık olduğu düşünülür ve o yönde bir takip protokolü uygulanır. Çocuğunuzun bir çocuk cerrahisi uzmanı ya da çocuk ürolojisi uzmanı tarafından izlenmesinde yarar var. Geçmiş olsun.

27 Nisan 2015 18:47