3 Mart 2018 12:04

rektum ca ameliyatı sonrası sık tuvalet ihtiyacı

hocam ablam 51 yaşında rectum ca nedeniyel ısın ve kemotrapi aldı ileostomi yapıldı yaklaşık 9 ay bagiırsak dışardaydı 6 ay önce ameliyatla bagırsak tekrar baglandı, kanserle ilgili herhangi bir sorunumuz yok,kanser hüceresine rastalnmadı..sorunum ise çok sık tuvalete gitme ihtiyacı, tuvalet gidiyor cok az yapıyor geri dönüyor bir süre sonra yine aynı bazen kaçırdıgıda oluyor...bu sorun başlarda çok daha fazla idi biraz düzelmekle beraber yinde yaşam kalitesini düşürüyor..bu durum ne kadar sürebilir(ortalama) yapmamız gereken ne olabilir...siz çok tecrübelilisiniz öneriniz nedir..teşekkür ederim hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erhan Reis
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmiş olsun. rektum ameliyatlarından sonra bazen bu şikayetler olabiliyor. Bazen geçici olsa da kalıcı olarak ta devam edebiliyor. Burada ameliyatta uygulanan teknik, anastomozun seviyesi , beslenme alışkanlıkları , radyoterapi etkisi, rektumda ilt,ihap gelişmesi, anastomoz iyileşmesi gibi pek çok faktör etkili.sağlıklı bir değerlendirme için hastanın görülmesi ve muayene edilmesi gerekir.

3 Mart 2018 15:03