of
Soru Sahibi
11 Şubat 2016 07:05

reaktif lenf bezleri

doktor bey benim 13 yasinda kizim var 8 ay once bacagindaki sislik icin doktora goturduk ultrasonda sol femoral bolgede buyugu 15*6 mm boyutlu 2 adet ovoid . yagli hiluslari secilen reaktif lenf nodu izlenmistir yaziyordu doktor antibiyotik verdi 4 ay sonra sislik inmedigi icin tekrar goturduk sol femoral bolgede inguinal katlantinin yaklasik 2-3 cm inferiorunda 7*4 mm ve 9,5*3,8 mm boyutlu iki adet ovoid .yagli hiluslari secilen reaktif lenf nodlari izlenmistir yaziyordu sislik yine devam ettigi icin bugun egiti arastirmaya goturduk ordada sol inguinal bolgede uyluk ust 1/3 medial kesimde buyugu 14*5 mm boyutlarinda olmak uzere ekojen hiluslu reaktif lenf nodlari izlendi yaziyordu. yani once kuculme olmus sonra tekrar buyumus bu sonuclar ayni bolgeyimi gosteriyor acaba bu tehlikeli bir durummu ileri tetkik yapilmasina gerek varmi yardimci olursaniz sevinir. ayrica cocuk doktoru ve cocuk genel cerraha son cikan sonucu gosterdim kontrole gelelimmi dedim gerek yok dediler ben neyapacagimi sasirdim artik kizimfa doltora gitmekten psikolpjisi bpzuldu sizce ilerkermi ne yapabiliriz 8 ayda kotu bir durum olsaydi ortaya cikarmiydi acaba ayrica doktor bey cocuk hemotoloji doktorunada mesajla sordum en buyuk lenf nodunun cikarilarak patolojiye gonderilmesi gerekir yazmis cevabinda peki burdaki doktorlar neden onemli degil deyip beni gonderiyorlar sizcede bu boylemi acaba birde lenf nodu cikarmak tehlikelimi ameliyat gibimi oluyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

2 cm den kucuk ve usg reaktif diyor, doktorunuzin kontrolunde olmaniz yeterli kotu huyluya benzemiyor

11 Nisan 2016 18:46