YG
Soru Sahibi
18 Mart 2015 21:45

RAYNAUD HASTALIĞI

Merhaba doktor bey,2 ay önce Raynaud teşhis konuldu kullandığım ilaçlar Adalat Crono 30-Deltecortril 5mg-Exen fort 15mg bunları verdi doktorum ilk başlarda tedavi iyi gidiyordu ama ellerimde ufak morluklar başladı ve ilacı kestim bu seferde ayaklarımda morarmalar başladı şimdi kullanıyorum ama ellerim kıpkırmızı,kaslarımda ağrılar başladı, doktor bey bu ilaçları ne zaman bırakabilirim sürekli ilaç kullanmak istemiyorum,başka bir tedavi önerir misiniz? Şu an bulunduğum yer küçük bir kasaba ve burada Romatoloji uzmanı yok yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İyi günler Gülay Hanım, Raynaud fenomeninin en önemli ve dikkat edilmesi gereken yanı kendi başına mı, yoksa bir romatizmal ya da sistemik hastalıkla bir arada olup olmadığıdır. Bu değerlendirme yapılmadan verilen tedavi yetersiz gelebilir ve olası başka riskleri önlemeye de yeterli olmaz. Bu açıdan size buradan net bir tedavi önermem doğru olmaz. Oturduğunuz yer küçük bir kasaba da olsa sağlığınız için zaman ayırmanızı ve bir Romatoloji uzmanı muayenesi ve tetkiklerinden geçmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

19 Mart 2015 14:42