KC
Soru Sahibi
28 Haziran 2017 15:55

r on t aritmi

merhaba 26 yaşında bayanım ve aritmi konusunda 3 ayrı doktorla görüşmemden sonra kafam tamamen karışmış durumda o yüzden az da olsa aydınlatmanızı umuyorum. 3 yıl önce çarpıntı şikayetlerim başladı, hızlı atımlar değil düzensiz vuruşlar şeklinde.. o zaman ultrason,efor,holter yapılmış ve bir sorun olmadığını zararsız ek atımlar olduğu söylenmişti ve kalpte yapısal bir sorun yoktu. geçtiğimiz hafta tekrar kontrole gittim ve testler yinelendi. ultrasonda yine sorun yok, holter takıldı ve holter sonucu için ilk görüştüğüm doktor; r on t görünümde 2 tane atım olduğunu ve onların tehlikeli bulduğu bir şey olduğunu şuan için tehlike arz etmediğini söyleyerek bana beloc verdi 20 gün sonra gel dedi.. 2. doktor benim aklıma r on t ani ölüm riski gibi bir şey gelmezdi sende pre eksitasyon var dedi eps önerdi.. 3. doktor ise detaylı muayene etti, r on t göründüğünü ama bunun tek başına anlam ifade etmediğini başka şeyler de olması gerektiğini söyledi ve bende WTW sendromu olduğunu iyi bir eps yapılması gerektiğini ve beloc kullanmamamı söylendi.. biraz uzun oldu biliyorum ama size sormak istediğim şu, ben takıntılı bir insanım neredeyse 10 yıldır aralıklı lustral kullanıyorum son 3 yıldır ise devamlı 100 mg.. çarpıntı şikayetlerimle bunun da bir ilgisi olabilir mi? ve beni diğer korkutan şey ilk doktorun söylediği gibi r on t görünümü şuan bende ani ölüm riski olduğunu ve ya ileride olabileceği anlamına mı geliyor ve ICD cihazı tarzında şeyler taktırmam gerekebilir mi? diğer bir sorum ise, ekstrasistol ve wtw iki farklı şey mi yoksa biri diğerine sebep mi oluyor? ablasyon bu şikayetlerime çözüm olur mu? teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İlhan Gölbaşı
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun, Şikayetleriniz, yani çarpıntı atakları çok sık oluyorsa EPS yapılması gerekebilir. Bunuda iyi bir merkezde bilen birisine yaptırmanız faydalı olacaktır. Eğer WPW sendromu ise ablasyondan fayda görürüsünüz. Akdeniz üniversitesinde Doç.Dr. İbrahim başarıcı ile temasa geçerseniz size çok yardımcı olacaktır. Sağlıklı güzel günler.

3 Temmuz 2017 14:24