KS
Soru Sahibi
16 Eylül 2015 08:48

PTH,TANSİYON VE ALT YÜKSEKLİĞİ

İYİ GÜNLER HOCAM ANNEM 67 YAŞINDA HAFİF HALSİZLİĞİ YAYGIN VÜCUT AĞRILARI VAR CO DİOVAN160/12,5 CADUET10/20 KULLANIYOR TANSİYONU ARADA 180/100 OLUYOR DOKTOR CARDURA 4MG İLAÇ EKLEDİ AMA ÇARPINTI YAPTI DİYE KULLANAMIYOR 1 YILDIR İDRAR TAHLİLİNDE HEP İLTİHAP ÇIKIYOR VE KÜLTÜRDE HER SEFERİNDE E.COLİ ÜRÜYOR USG HEPATEASTATOZ 2GRADE GERİSİ NORMAL TİROİD USG DE 11MM NODÜL VAR TSH NORMAL HOCAM PTH VE POTASYUM NEDEN YÜKSEK ZARARI VAR MI KARACİĞER ENZİMLERİ VE KAN YAĞLARI DA YÜKSEK BU TAHLİL SONUÇLARI VE ŞİKAYETLERİNE GÖRE NE ÖNERİRSİNİZ YORUMLIYABİLİRMİSİNİZ SAYGILAR TEŞEKKÜRLER.... HBA1C 6,4(4,5-6) Glukoz112.*** *** **) ÜreH 58.*** *** **) KreatininH1.*** *** **)Ü.asit8,5H(3,5-7) AST H 61.4(0-32) ALT H 105.4(7-49) ALP*** *** **) GGT 63(6-42)LDH H *** *** **)Bilirubin,0.*** *** **)Bilirubin, d 0.*** *** **)KalsiyumH 10.*** *** **)Fosfor 3.*** *** **)Potasyum5.*** *** **)Pth H*** *** **)25oh vitd*** *** **) Dansite İdrar *** *** **) Protein Pozitif + Şeker Normal Bilirubin Negatif Ürobilinojen Normal pH 5.0 Lökosit Strip +2 Eritrosit Strip Negatif Keton Negatif Nitrit NEGATİF Lökosit 5 Eritrosit Negatif Yassı Epitel Hücreleri 4 Bakteri Cok Az Patolojik Silendir Negatif Patolojik Kristal Negatif Maya Hücresi Negatif İdrar Kültür (aerob)*** *** ** cfu/ml Escherichia coli üredi Bakteri tanımlanması ve duyarlılık testi NORFLOXACIN Duyarlı (<=2) Kültür *** *** ** cfu/ml Escherichia coli üredi. AMIKACIN Duyarlı (<=8) AMOXICILLINE-CLAV.A. Duyarlı (<=4/2) AMPICILLIN/SULBACTAM Duyarlı (<=4/2) CEFAZOLIN Duyarlı <=4 CIPROFLOXACIN Duyarlı (<=0.5) GENTAMICIN Duyarlı (<=2) NITROFURANTOIN Duyarlı (<=16) TRIMETHOPRIM-SULFA Duyarlı (<=1/19) Total Protein, spot idrar . Kreatinin, spot idrar 66.87 mg/dL *** *** ** Protein/ Kreatinin oranı 53.8 mg/g kreatinin Proteinüri, spot idrar <3.6 mg/dL 1-140 Mikroalbumin, spot idrar Kreatinin, spot idrar 66.87 mg/dL *** *** ** Mikroalbumin/kreatinin oranı 12.6 mg/g kreatinin 1-30 Mikroalbuminüri, spot idrar 0.84 mg/dL

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. İsmail Şimşek
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Öncelikle annenizin problemi çok romatolojik gibi durmuyor. PTH parathormon adı verilen ve tirodi bezinin arkasında bulunan bir endokrin organ tarafından salınan bir hormondur. Bu hormonun aşırı salgılanması yaygın vücut ağrısına neden olabilir. Karaciğer enzimleri olan AST ve ALT yüksekliğinin bununla bir ilgisi olmayabilir anneniz kilolu ise karaciğer yağlanmasına bağlı olabilir bu enzimlerdeki artış. Bu nedenle öncelikle bir endokrinoloji uzmanına görünmenizi tavisye ederim.

23 Eylül 2015 12:54