de
Soru Sahibi
16 Şubat 2014 12:16

protein

mrb hocam bende biyopsi sonucu böbreklerden minimal değişim hastalığı vardı biyopsiden önce 24 saatlik idrarada protein atılımı 8.3mg dı ilaca başladım 72 mg prednola 1 ay sonra 24 saatlik idradaki protein atlımı 0.89 düşmüştü ve bir ay daha 72 devam ettim 0.6mg düştü ve ilaca bir ayda 72 64 dönüşümlü devam ettim 24 saatlik idrarda protein atlımı 0.55 düştü ilaca bir ayda 64 ten devam ettim protein atılımı 0.58 de seyretti ilacı 48 düşürdüler bir ayda böyle kullandım 0.3 düştü hocam ve sonra 36 mg 15 devam ettim 15 ise 36 24 dönüşümlü kullandım kontrölüme gittim 24 saatlik idarala protein atılım0.27 albümin 0.12 ve cre klerensi 189 çıktı ilaca şöyle deam etmemi istediler 1 hafta 24 mg 1 hafta 24 16 dönüşümlü 1 hafta 16 1hafta ise 8 mg olarak kullanmamı bir ay sonra 24 saatlik idrarla kontröle gitmemi söylediler hocam sizce tedavim nasıl gidiyo protein atılım tamamen kaybolur mu yoksa böyle devammı eder bide hacam cre klerensi ne demek ne anlama geliyo şimdiden teşekür edrim vermiş olduğunuz bilgilerden dolay...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Eren bey merhaba, Tedavinizden cevap almışsınız. Protein atılımı çok yüksek düzeyden normal sınırlara gelmiş. Kreatinin klirensi böbrek fonksiyonlarını gösteren testlerden birisidir. Birim zamanda böbrekten idrarla atılan kreatinin düzeyini gösterir. Takibinizi aksatmamanızı öneririm. Geçmiş olsun.

16 Şubat 2014 23:05