AG
Soru Sahibi
27 Aralık 2014 09:31

prostat kanseri

Iyi gunler hocam.Babam yaklasik 1 ay once radikal prostat ameliyatı oldu. Psa degeri 4.61 idi tedavi ile ancak 3.80e dustu. Yapılan biyopsi sonucu kanser oldugu cikti. Gleason skoru 2 + 3 idi. Ancak ameliyattan sonra yapilan patalojide gleason skoru 7. Perinöral invazyon mevcut. . Evre 2 denildi. Bu skorun bu sekilde yuksek cikmasi bizi tedirgin ediyor acikcasi. Bundan sonra nasil bir yol izlenecek ek tedavi Radyoterapi gibi gerekecek mi bilgi verirseniz cok sevinirim. Ameliyat ile kanser kurtulduk diyebilirmiyiz yoksa skor yuisek oldugu için risk altindamiyiz endiseliyiz. Babamin yasi 66 bu arada hocam. Cok tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Değerli kardeşim, Gleason skorunun yüksek çıkması prognozu belirleyen kriterlerden yanlızca 1'idir. Prostat kapsülüne, epididime , üretraya ve periprostatik yağ dokusu ile obturator ve iliak lenf nodlarına yayılım yoksa her zaman için prognozun iyi olabiliceği söylenebilir. PSA nın düşmesi iyiye işaret , perinöral invazyonun çok anlamı yok. Radyoterapi gereği konusu ; doktorunuz tarafından belirlenir. Sevgi ve saygı Dr.AŞ

27 Aralık 2014 09:37