YT
Soru Sahibi
21 Temmuz 2016 10:07

Primolut N

Merhabalar.Adet geciktirici olarak 8 gün toplam 21adet primolut N kullandım.biraktigimda regl olmayı beklerken hamile olduğumu öğrendim.bunun bebek açısından bir sakıncası var mı merak ediyorum bilgi verirseniz sevinirim.tesekkurler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Ünal Zağlı
Tıbbi Farmakoloji

Primalut N seks hormonu olan progesteron türevi bir ilaçtır. Hamilelik ve hamilelik şuphesi olanlarda kullanımı fayda zarar oranı bebek aleyhine olacağı icin kontrendikedir. Halileliğin ilk üç ayında organlar oluşüp geliştigi icin sizin durumunuzda ilk 2 haftada bir maruziyet söz konusu. Eğer hamilelik şüphesi ile jinekoloğa gitseydiniz bu ilaci kullanmanıza izin vermezdi. Ivedilikle jinekoloğunuza başvurmanızı onun yapacağı ultrason muayenesi sonucu şüpheli durum belirlerse jinekoloğunuzun kararı ile kürtaj onerim olacak

10 Ağustos 2016 19:46