GA
Soru Sahibi
27 Şubat 2014 14:00

Prematüre doğan bebeğimde beyincik sorunu

Merhaba Hocam, Bebeğimiz 26 haftalık olarak doğmuştu ve 3,5 ay küvözde kaldı. Doğduğunda 750 gr. dı sonra 580 gr a kadar geriledi. Bebeğimiz şimdi (erken doğumunda itibaren hesaplarsak), 9 aylık. şimdiye kadar çocuk doktorumuzla takibini yaptık. İşitme ve görmesinde herhangi bir problem yok. baş çevresi ve boyu gayet normal seyretti. Gebelik döneminde de zeka testi ve süreki ultrason takibi yaptırdık herşeyimiz normaldi. Şimdi bebeğin tek sıkıntısı tek başına oturamıyor olması. bizi takip ediyor gözleriyle ve başkasının kucağına verince ağlıyor. Kol gücü gayet iyi elinizden tutarak kalkabiliyor. Geçenlerde emar çektirdik yazılı sonucunda. sağ beyinciğin az geliştiği buna binaen sol beyinciğin bundan da daha az geliştiğini. Bunun yanısıra 'sekonder posterior fossada bos mesafesi artımıştır' diye bir ibare yer alıyor. Bebeğim hakkındaki genel bilgileri bu şekildedir. Konyada çocuk nörolojisi doktoru; bebeğin beyninin tamamlandığını ve en ufak bir hasarım bile bulunmadığını. tek sorunun beyinciğin az gelişmesi olmasından ötürüdür. bu yüzden ileride ince motor becerilerinde aksaklıklar olabilir demişti. Bebeğimizi bir de siz değerlendirebilir misiniz acaba? ayrıca bir sorum daha olacak. Acaba beyincik zamanla gelişir mi? Veya ince motor becerilerinde aksaklık varsa zamanla alıştırmalarla düzelir mi? Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülşen Dizdarer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Prematür doğan bebeklerde nörolojik kusur kalma riski oluyor, bu kadar erken doğum haftası ve kilosu olup küvözde kalma süresi artanlara bu risk daha da fazla. Beyincik gelişim bozuklukları genellikle bazı genetik hastalıklara da eşlik edebiliyor. Bu sorunlar erken doğuma bağlı olabilir elbette. Bu ayda oturma gecikmesi tek başına bir anlam ifade etmeyebilir. Bebeğin nörolojik muayene ve MRG bulguları ve gelişimsel basamaklarının takibi ile sorunun büyüklüğü değerlendirilebilir.

27 Şubat 2014 23:10