6 Ağustos 2017 13:51

Platin Ameliyatı

Hocam dün mesaj atmıştım spinal kanal çapı daralması ile ilgili kardeşim kocaeli üniv. Okuyor ve Hastanesinde staj yapıyor Savaş hocadan randevu aldık savaş bey size yönlendirdi randevu alamadık sizden 30 yaşındayım MR sonucum şu şekilde Lomber lordoz tabiidir Vertebra korpus yükseklikleri ve medüler sinyal doğaldır L4-L5 ,L5-S1 invertebral eklem mesafesi daralmıştır L5 vertebrada sakralizasyon izlenmektedir L4-L5 invetebral disklerde dejenerasyon izlenmektedir L2-L3,L3-L4 seviyesinde diffüz bulginge sekonder bilateral moral foramenlerde daralma ve dural keseye hafif indentasyon mevcuttur L4-L5 seviyesinde geniş tabanlı posterosantral protrüzyona ve diffüz bulginge sekonder bilateral moral foramenlerde daralma ve dural keseye ve bilateral L5 köklerine bası izlenmektedir.spinal kapal çapı daralmıştır L5-S1 seviyesinde posterior ve minimal bulging izlenmektedir Lomber faset eklemlerde dejeneratif değişiklikler izlenmektedir Konus modüllaris L1 düzeyinde sonlanmaktadır Kauda equina lifleri seyri ve sinyali tabiidir Posteriori elemanlar ,paraspinal kadar ve yumuşak dokular tabiidir Platin ameliyatı şartmı hocam ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Konuralp İlbay
Beyin ve Sinir Cerrahisi

MR bulgularını şikayet ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirmek lazım. Bazı hastalarda çok kötü MR bulguları olmasına karşın, muayene bulguları ılımlı oluyor ve bunlara platini bırakın, ameliyat bile önermiyoruz. Sizin yaşınızda gerçek kanal darlığı pek görülmez ve sizdeki darlık fıtıkla ilişkili bir darlık. İlaç, egzersiz, kilo verme, fizik tedavi uygulanmasına rağmen ağrılar geçmez ise ameliyat düşünmek lazım, o da platin ameliyatı değil, normal fıtık ve kanalı açma ameliyatı. Platin ameliyatı önermem ben olsam size. Yine de muayene etmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Poliklinikde arkadaşlar görsünler ve bana bilgi versinler. Mutlaka bana muayene olmak isterseniz, ağustosun 21'inden sonra izinden dönmüş olurum. Geçmiş olsun.

6 Ağustos 2017 16:50