KF
Soru Sahibi
27 Mart 2015 02:48

PİVO (ÇİVİLİ KRON)

Yaklaşık 40 yıl önce üst çene ön (kesici) dişimi düşme sonucu kırdım. Hatırladığım kadarıyla küçük bir ameliyatla kırık dişimin kök ucu ve/veya sinirler alındı ve 40 yıldır normal kron kullanıyordum. Tabii bu kaplama yılda bir kere çıkıyor ve diş hekimine giderek yapıştırtıyordum. (Tutucu diş küçük olduğu için...) Beş ay önce gittiğim Prof. Dr. Dt., 'bunu çivili kron yapalım bir daha düşmez' dedi. Ben de ikna oldum ve dişimi “PİVO (ÇİVİLİ KRON) VENEER KRON (SERAMİK)” olarak yeniledik. Her şey beş ay çok güzeldi ancak on gün önce dişimde hafif zonklama şeklinde bir ağrı oluştu, bir kaç gün sürdü ve geçti. Arkasından çivili kron uygulaması yapılan bu dişimin üzerindeki diş etimde bir şişlik ve içinde beyazlık (iltihap herhalde) meydana geldi. Fakat herhangi bir ağrım kalmadı. Uygulamayı yapan Prof. Dr. Dt. ' ne tekrar gittim, röntgen istedi ve sonucu gördükten sonra çene cerrahi bölümüne yönlendirerek muhtemelen bu dişimin çekilmesi gerektiğini belirtti. 'Tedavi ile de kurtarabilirler belki ama benim yapacağım bir iş değil bu, onların görmesi gerekir' dedi. Çene cerrahiye gidersem bu dişimi çekecekleri kesin gibi. Yani en azından ben öyle hissediyorum. Sormak istediğim şu; 40 yıl ben yapıştırma kron ile yaşarken o dişimde apse, şişlik gibi bir şikayetim olmamışken, neden çivili kron yapıldıktan sonra apse oluştu. İkinci sorum ise sizin uzmanlık alanınız ile ilgili, bu problemin çözümü mutlaka çekim midir. Cerrahi bir tedavi ile kurtulması mümkün olamaz mı? Çünkü dişimden görüntü ve kullanım olarak çok memnunum. Son sorum ise eğer mecbur kalıp o kırık ve çivili dişimi çektirirsem, yine uzmanlık alanınız ile ilgili bilgi ve tecrübelerinize dayanarak köprü mü yoksa dental implant mı önerirsiniz? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajı olduğunu duyuyorum. Sorum biraz uzun oldu özür dilerim, teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Atiye Gökşen Arda Sütlüoğlu
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Merhaba; Öncelikle pivo uygulaması sonucu oluşan iltihabın pek çok sebebi olabilir. En öncelikli aklıma gelebilecek sebeb kökte çatlak oluşumu olur. Kanal tedavili dişler canlı olmadıkları için daha kırılgan yapıdadırlar. Bu durumda vidalama sırasında kökte çatlak oluşma ihtimali olabilir. Başka bir olasılıkda o dişte var olan kronik iltihabın dişe yapılan yeni uygulamalar ile akut hale geçmesidir. Böyle bir durumda tedavi planı için tomografi alınabilir. Tomografinin 2 faydası olur. 1. dişte çatlak olup olmadığının teşhis edilmesi. 2. implant yapılma ihtimalinin değerlendirilmesi. 1 seçeneğe dönersek, dişinizde çatlak var ise çekim kesin endikasyondur. Alternatif olarak 1. seçenek implanttır. Ancak yan dişlerde büyük restorasyonlar var ise veya kaplama var ise implant yerine köprü tercih edilebilir. yan dişler sağlam ise ilk seçenek implant olmalıdır. İmplant günümüzde sistemik olarak sağlıklı her bireye yapılabilmektedir ancak ağız içi kemik durumu iyi değerlendirilmelidir. Önceden tomografi alınması bu planı kolaylaştırır. bazı durumda hemen diş çekilir implant yapılır, bazı durumda diş çekilir kemik tozu uygulanır 3 ay kadar beklenir ve sonra implant uygulanır, çok ileri kemik kaybı olursa ağız içi belli bölgelerden kemik transferi yapılabilir. Klinik ve radyolojik muayene olmadan verebileceğim bilgiler bunlar. Tedavi planı değişkenlik gösterebilir. eğer dişinizde çatlak yok ise kanallarda problem yok ise cerrahi müdahale ve takip. Kanallarda problem var ise kanal tekrarı pivo ve porselen uygulanabilir 40 yıl önce tedavi görmeye başlamış bir diş için bu ihtimalin düşük olacağı kanısındayım. Endodontist ve çene cerrahı konsültasyonu ile doğru bir karar verilebileceğini düşünüyorum. iyi akşamlar Dr. Gökşen

27 Mart 2015 22:38