AN
Soru Sahibi
24 Haziran 2014 10:52

pfo kalpte isen başı kadar delik

Hocam merhaba 12 ve 16 yaşında iki çocuğuma eko cektirdim ikisindede interatriyal seçtim üzerinde pfo görüldü. Bu yuzmelerine ve kos malrina engel olurmu sağlıklı bir kalp gibime yoksa dikkat etmemiz gereken şeyler varmı lütfen bilgilendirirmisiniz ileride daha başka kalple ilgili sorunlara yol acarmi saygilarimla...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Evren Semizel
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Nur Hanim PFO toplumda %21 sıklıkla görülen bir durumdur. Cocuklarda herhangi bir probleme yol acmaz. Eğer başka bir problemleri yoksa spor yapmalarına da engel teşkil etmez. Ama biz hastalarımıza basınç degisiklikleri acısından dikkatli olunmasını öneririz ve dağcılık ve dalgıclik profesyonel olarak yapmasın deriz. Uludaga çıksın ama Agri dagına çıkmasın, yüzsün ama derin su dalgıcligi yapmasın. Bunlar paradoks emboli riski için önemli. Sağlıklı günler dilerim.

24 Haziran 2014 14:35